“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerErzurumlu Nafiz Bey Apartmanı İçin Teklif Verildi! Kent Müzesi mi Olacak?

Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı İçin Teklif Verildi! Kent Müzesi mi Olacak?

Ankara’nın ilk kaloriferli ve asansörlü binası olma unvanına sahip olan Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı için Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara’nın Tarihini ve Kültürünü Araştırma Komisyonu yeni bir teklif sundu. Tarihi apartman kent müzesi olabilir!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara’nın Tarihini ve Kültürünü Araştırma Komisyonu ATAK tarafından gerçekleştirilen son oturumda önemli bir karar alındı. 

Ankara’nın ilk kaloriferi olan ve asansörlü binası olarak tarihi bir değere sahip olan Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı için ATAK restorasyon yapılması konusunda araştırma önerisi verdi. 

Ankara’nın Yeni Kent Müzesi Olacak! 

CHP grubu tarafından verilen önerge üzerine ATAK tarafından özel bir rapor hazırlandı. Komisyon tarafından hazırlanan raporda “Cumhuriyet Dönemi yapılarından Erzurumlu Nafiz Bey Binası’nın araştırılarak restorasyonu ile birlikte Kent Müzesi haline getirilmesi konusunun araştırılması komisyonumuzca uygun görülmüştür” denilerek kararın kabul edildiği ilan edildi. 

Ankara’nın ilk asansörlü ve kaloriferli apartmanı olması nedeni ile tarihi değere sahip olan Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı Ulus’ta Işıklar Caddesi ile Alataş Sokak kesişiminde yer alıyor. 

Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı Kimin?

Türkiye İş Bankası, Ankara Palas, Marmara Köşkü, ve Etnografya Müzesi gibi yapıların da müteahhitliği yapan Nafiz Kotan tarafından yapılan ve onun adını taşıyan bina 1922 yılında inşa edilmişti.  Bina şu anda ne yazık ki atıl halde dururken camları kırık olan apartmanın Ankara’ya yeniden kazandırılması amaçlanıyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments