“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerFilyos Limanı Projesi İçin Çalışmalar Hızlandı!

Filyos Limanı Projesi İçin Çalışmalar Hızlandı!

Sadece Zonguldak için değil tüm bölgenin ekonomisi açısından büyük önem taşıyan Filyos Liman projesi için çalışmalar hızlandırıldı. Korana virüs salgını nedeni ile çok sayıda projede çalışmalara zorunlu ara verilirken Filyos Limanı projesi için ekipler çalışmalarına hız verdi. Peki, Filyos Limanı projesi son durum ne, ne zaman bitecek, açılacak?

İlk olarak Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından “Anadolu’da Genel Üretim Raporu” kapsamına alınan ve bu nedenle yüzyıllık proje olarak isimlendirilen Filyos Liman Projesi için çalışmalar hızlandı. 

Karadeniz Bölgesi’nin en nitelikli limanı olarak projelendirilen Filyos Limanı projesi için çalışmalar koronavirüs engeline takılmadan tüm hızı ile devam ediyor. 

Filyos Liman Projesi Ne Zaman Bitecek?

Ekiplerin hiç ara vermeden vardiyalı olarak çalıştığı proje tamamlandığı anda 25 milyon tonluk kapasite ile bölgeye büyük bir ekonomik katkı sağlayacak. 

Kuzey ile Güney aksını birbirine bağlayacak olan proje hatırlanacağı üzere 2014 senesinde yatırım planına dahil edilmiş, 2016 senesinde de projede ilk çalışmalar başlamıştı. 

Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın hemen önünde yer alan liman 23 bin dekar büyüklüğe sahip olan yüzölçümü ile dikkat çekiyor. Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin hemen ortasında yer alan Filyos Limanı bu 3 ilin yanı sıra bölgede de büyük ekonomik katkı sağlayacak.

Projenin 2020 yılı bitmeden tamamlanması öngörülüyor. Ekiplerin bu nedenle korana virüse rağmen şantiyede gerekli tüm tedbirleri alarak çalışmalarına devam ettikleri ve 2021 yılına sarkma yaşanmaması adına çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments