Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGAP İnşaat’ın Türkmenistan’daki Hastane Projesinde Temel Atıldı

GAP İnşaat’ın Türkmenistan’daki Hastane Projesinde Temel Atıldı

Çalık Holding iştiraki GAP İnşaat tarafından Türkmenistan, Aşkabat’ta inşa edilecek olan Uluslararası Onkoloji Merkezi, Uluslararası Pediatri Merkezi ve Stomatoloji Merkezi’nin temeli atıldı. Projenin yatırım bedeli ise 810 milyon dolar. 

Çalık Holding’in iştiraki GAP İnşaat Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 3 hastanenin inşaatı için temel attı. Törene, Türkmenistan’ın eski Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 500 yatak kapasiteli Uluslararası Onkoloji Merkezi (Kanser Teşhis ve Tedavi Merkezi), 160 yatak kapasiteli Uluslararası Pediatri Merkezi (Çocuk Hastalıkları Merkezi) ve aynı anda 80 kişiye hizmet verebilecek olan Stomatoloji Merkezi (Ağız ve Diş Hastalıkları Merkezi), 2026 yılına kadar anahtar teslim edilecek. Temelleri atılan 3 hastanenin 810 milyon dolara tamamlanacağı açıklandı.

GAP İnşaat 2022 yılında da Türkmenistan’da 400 yatak kapasiteli rehabilitasyon ve 250 yatak kapasiteli fizyoloji hastanesinin temellerini atmıştı. 15 Mart 2023’te temelleri atılan 3 yeni hastane ile birlikte GAP İnşaat’ın Türkmenistan’da devam ettirdiği hastane sayısı 5’e çıktı. Söz konusu, 5 hastanenin 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırımla yapılacağı belirtildi.

“Türkmenistan Sağlık Sistemini İlerletecek Adımlar Atılıyor”

Aşkabat’ta gerçekleşen temel atma törenlerinde konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkmenistan’da modern sağlık merkezleri, çok amaçlı hastaneler, çağdaş ilmi-klinik merkezler, sanatoryumlar inşa edildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Toplumun ve devletin en yüksek değeri olan insan sağlığının korunması Türkmenistan’da devlet politikasının öncelikli yönlerinden biridir. Son yıllarda Türkmenistan’da ulusal ekonominin tüm sektörlerinde olduğu gibi, sağlık alanında da geniş çaplı yatırımlar yapılıyor. Türkmenistan, sağlık sistemini ilerletecek, daha da geliştirilecek şekilde güçlü adımlar atılıyor. Türkmenistan da müteahhit olarak bulunmaktan, sağlık sektörünün gelişmesine katkı sağlamaktan dolayı derin memnuniyet duymaktayız.”

Temel atma törenlerinde konuşan Türkmenistan’ın eski Devlet Başkanı ve Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, hastane yatırımlarının Türkmenistan sağlık politikasında öncelikli yer aldığını ifade etti.

Çalık Holding’in tüm projelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments