“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriGayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. Kuruldu!

Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. Kuruldu!

Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin dijital ortamdan izlenebilmesi için MÜSİAD tarafından Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. kuruldu.

MÜSİAD, Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7 gün 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi için kolları sıvadı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, MÜSİAD tarafından konut ve iş yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve şeffaf bilgilere ulaşımın kolaylaşması, sektörün yabancıya satışının katlanarak artması için Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. kuruldu.

2019’un ilk çeyreğinde hizmete alınması beklenen proje 78 ülkede tanıtılacak. Projede iş süreçlerinin tamamı ve teknolojik altyapının yüzde 60’ı tamamlandı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, konu ile açıklamalarda bulundu. Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurulması talimatını verdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın dernek önderliğinde kurulduğunu açıkladı.

Türkiye’de 158 milyon tapu olduğu söyleyen Kaan, tapuların tümünün bir ekonomik değer ihtiva ettiğini, sadece geçen yıl tapuda 8 milyondan fazla işlem yapıldığını belirtti. 2017 yılında 1,4 milyondan fazla konutun el değiştirdiğini belirten Kaan, kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin rakamının 20 milyondan fazla olduğunu belirtti.

GABORAS ile güvenli piyasa arz mekanizmaları gözetilerek gayrimenkul sektörünün kıymetlerinin tanımlaması ve dijitalleşmesinin yeniden yapılacağını belirten Abdurrahman Kaan, Türkiye merkezli borsanın, 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında önemli bir adım olacağını söyledi.

Taşınmazlar Platform Üzerinden Yönetilecek

Abdurrahman Kaan, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Amacımız; Cumhurbaşkanımızın 2014 yılında dile getirdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile sektörün sürdürülebilir, şeffaf ve tanımlı hale gelmesi, ortak, çok dilli ve en ileri teknolojik imkanları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmazların yönetilmesidir. Derneğimiz, bu hedef doğrultusunda, teknolojik altyapıyı, teknopark-üniversite olanaklarını ve uzmanlık katkılarını faaliyete geçecek düzeyde hazır hale getirdi. Süreç içerisinde uzman kurum ve kuruluşlardan da destek alan MÜSİAD elde edilen çıktıları üyeleriyle de paylaştı. Sermaye piyasalarında büyüme ve derinleşme ve sektörde yatırım için oluşturduğumuz liyakat esaslı güven ortamı başta İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ülkeleri olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır.”

Saniyeler İçerisinde Tapu Değişimi

GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun ise konu ile ilgili olarak şöyle dedi: “Taşınmaz varlık odaklı süreçleri, dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebiliyor, ölçülebiliyor, değerlendirilebiliyor, görselleştirilerek paylaşılabiliyor ve raporlanabiliyor. Proje ile saniyeler içerisinde şeffaf ve güvenli borsa ortamında tapu değişim işlemleri güvenle yapılabilecek. Uygulama kapsamında ayrıca, bölgesel değerler üzerinden hisseli alım-satım işlemleri de zamana ve mekana bağlı kalınmaksızın kolayca yapılabilecek. Öte yandan varlık değerlerinin borsalaşmasıyla oluşturulacak gelir modeliyle yerli şirketlerin proje ve sermaye bazında destekleneceği, kamu borcunu arttırmayan bütçe dışı kaynak sağlanacağı hedefler gerçekleşebilecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni finansal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisini katlayacak devasa bir sürecin başlatılmasının yolu açılacak.”

Dijitalde Güvenli Ortam

Dağınık durumdaki bilgilerin ve hizmetlerin çözüm ortakları tarafından geliştirilen elektronik ortama 7 gün 24 saat erişilebileceğini söyleyen Altun; “Tüm ilgili paydaşların bu platformda güvenli bir şekilde varlık depolama, varlık yönetimi, varlık takibi, gayrimenkul alım-satım-kiralama, ihale, hisse alma, satma, ipotek, rehin tesis gibi faaliyetleri yürütebilmesi için güvenli bir ortam sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments