“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriGayrimenkul Sektörü 2020’de Daha Hareketli Olacak

Gayrimenkul Sektörü 2020’de Daha Hareketli Olacak

Makro ekonomik göstergelerin iyileşmesinin, kamu bankalarının konut kredisine erişimi kolaylaştırmasının sektördeki aktiviteyi hızlandırdığına işaret eden Emlak GYO AŞ Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Yaşanan olumlu gelişmeler 2020 ve sonraki yıllarda Türk ekonomisi ile gayrimenkul sektörünün daha iyi olacağının en önemli göstergesi” diye konuştu.

Ekonominin toparlanması konut sektörünü de hareketlendirdi. Bu hareketliliğin devam edeceğini öngören sektör temsilcileri, 2020’nin 2019’a göre daha pozitif geçeceği kanısında.

Ticari Faaliyetler Hızlandı

Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürü Hakan Gedikli, Merkez Bankası’nın üste yaptığı faiz indirimlerinin konut kredilerine olumlu yansıdığını ve ticari faaliyetlerin hızlandığını söyledi. Gedikli, 2019’un ikinci yarısında tüketici eğilimlerinin ivme kazandığını; makroekonomik değişkenlerde de iyileşmenin sürdüğünü anlattı.

Makro verilerdeki iyileşmenin ve kamu bankalarının hayata geçirdiği konut kredi kampanyalarının gayrimenkul sektöründeki aktiviteyi arttırdığını aktaran Gedikli, “Özellikle son 3-4 aylık periyotta elde edilen ön satış rakamları ile iletişim kanallarındaki yoğunluk olumlu yöndeki hareketlenmenin ve tüketici güveninin ispatıdır” dedi.

Olumlu Gelişmeler Söz Konusu

Ekonomide olumlu gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Gedikli, “Bu tablo 2020 ve sonraki yıllarda Türk ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün daha iyi olacağının en önemli göstergesidir” ifadesini kullandı.

Emlak Konut olarak bugüne kadar başta İstanbul olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde 133 proje gerçekleştirdiklerini dile getiren Gedikli, “Toplam 127 bin bağımsız bölüm yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu yıl yaklaşık 7 bin bağımsız bölüm teslim ettik. Sene sonuna kadar 3 bin bağımsız bölüm daha teslim etmeyi amaçlıyoruz. İnşallah 2020’de 15 bin bağımsız bölüme yakın teslim gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Merkez Ankara’da Hedef Büyük

Gedikli, Emlak Konut GYO güvencesiyle Pasifik İnşaat tarafından Ankara’da hayata geçirilen Merkez Ankara projesini de tanıttı. Karma projenin yatırımcılarını mutlu edeceğini; sakinlerine iyi bir yaşam imkânı sunacağını vurguladı. Gedikli, projeden 4 milyar 195 milyon TL satış geliri elde etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Konutların Yüzde 30’u Satıldı

Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan ise Merkez Ankara’nın AKM Millet Bahçesi’ne komşu konumuyla fark oluşturacağını belirtti. Projenin modern Ankara’nın yeni yüzü olacağının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Merkez Ankara’da 10 blokta, toplam bin 425 konut bulunuyor. Projede kendine özgü peyzaj ve sosyal alanları ile 2+1’den 6+1’e kadar farklı daire tiplerinden oluşan 824 adet aile konutu ile 1+1 ve 2+1’lerden oluşan 601 adet şehir süitleri, açık hava alışveriş merkezinin 500 metre uzunluğundaki caddesiyle birbirinden ayrılıyor. Merkez Ankara, A plus ofis kuleleri, AVM ve otel de barındırıyor.”

İlk teslimi 2 yıl sonra yapacaklarını duyuran Erdoğan, “Ön satışlara başladık. Lansman yapmadan satışa açık konutların yüzde 30’unu sattık” açıklamasını yaptı. Erdoğan, metrekare satış fiyatlarının 5 bin 500 liradan başladığını da sözlerine ekledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments