“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul ve İnşaat Sektörü 2020 Beklentileri Neler, Konut Fiyatları Yükselecek mi?

Gayrimenkul ve İnşaat Sektörü 2020 Beklentileri Neler, Konut Fiyatları Yükselecek mi?

2018 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan daralma inşaat sektörünü 2019 yılının birinci yarısında adeta bir uçuruma sürükledi. Batan inşaat şirketi sayısı rekor kırarken pek çok firma da bu süreçte konkordato ilan ederek ayakta kalmaya çalıştı. Düşen faiz oranları adeta sektöre can suyu oldu. Peki, 2020 yılında inşaat sektörü nasıl bir yol izleyecek, konut fiyatları yükselecek mi?

İnşaat sektörü yaşanan kötü günler geride kaldı. Sektörde açıklanan tüm veriler toparlanmayı işaret ederken yüzler gülmeye başladı. 

İnşaat Sektörü Faiz İndirimi ile Can Buldu 

Yükselen faiz oranları sonrasında konut satışlarında ciddi düşüşler yaşanırken inşaat sektöründeki daralma hem konut stokunun artmasına hem de bazı projelerde iptaller yaşanmasına neden oldu. 

25 Temmuz tarihinde Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından yapılan 425 baz puanlık faiz indirimi sonrası kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası sektörde büyük hareketlilik yaşanmasını sağladı. 

12 Eylül tarihinde Merkez Bankası tarafından yapılan ikinci faiz indirim müjdesi sonrası özel bankalarda da konut kredisi faiz oranları hızla gerilemeye başlarken yaşanan indirimler konuta olan talebi yeniden arttırdı. Faiz oranları yüksek olduğu için konut alımından vazgeçen ve beklemede kalmayı tercih eden vatandaş yeniden konuta yönelirken ipotekli konut satışları bir ayda yüzde 163 artarak büyük bir rekor kırdı. 

2020 Yılı İnşaat Sektörünün Yılı Olacak! 

Star gazetesinden Kaan Zenginli ile röportaj yapan Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu inşaat sektörünün asıl patlamayı 2020 yılında yaşayacağını söyledi. 

Tahincioğlu “1999 yönetmeliği öncesinde yapıların çoğunun risk taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle sadece İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon konutun yeniden yapılması gerekliliği en önemli gündem maddesini oluşturuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanması sektörümüz için çok değerli bir gelişmedir. Yeni düzenlemelerle de bu sürecin hızlanacağına inancımız tam. Biz de birinci öncelik olarak ‘hemen kullanım prensibi’ni baz olarak yaptığımız konut-ofis-ticari üniteler ve kentsel dönüşüm projelerine çok önem vermekteyiz. Tüm bunları göz ününe aldığımızda sektörün geleceğini belirleyecek temel unsurun kentsel dönüşüm projeleri olduğunu düşünüyoruz” diyerek kentsel dönüşüm projelerinin de önemine değindi. 

Konut Fiyatlarına Zam Gelecek mi?

Evet, inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeni ile 2020 yılı içerisinde konut fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments