“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul ve İnşaat Sektörü Kasım'da Yaşadığı Yükseliş ile 2020 Yılına Umutla Bakıyor!

Gayrimenkul ve İnşaat Sektörü Kasım’da Yaşadığı Yükseliş ile 2020 Yılına Umutla Bakıyor!

TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı konut satış rakamları sektörde büyük memnuniyet yarattı. Rakamları değerlendiren konut üreticileri 2020 yılından daha umutlu olduklarını dile getirdi. Detaylar haberimizde…

Kasım ayında konut satış rakamlarında yaşanan yükseliş inşaat ve gayrimenkul sektöründe umutları tazeledi.  Özellikle de ipotekli konut satışlarında yaşanan artış sektörde sevinç yaratırken sektörün 2020 hedeflerini de büyüttü. 

2020 Yılında Konut Sektörünü Neler Bekliyor?

Konut satışlarını değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt  “TÜİK’in açıkladığı kasım rakamlarına göre satışlarda yaşanan yüzde 54.4’lük artış, son derece memnuniyet verici. Satış rakamları üzerinde faiz indirimi ve uzayan vadelerin etkisi, artışa geçen kredili satışların oranlarında belirgin bir şekilde görülüyor.   Kredili satışlardaki artış kasım ayında yüzde 724.8’i buldu. Satışlarda temmuzdan bu yana yaşanan artış, sadece 2019 hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştırıcı bir etki sağlamakla kalmayacak. Aynı zamanda 2020 satışları için de bir zemin oluşturacak. Satışlar azaldıkça stok miktarımız da azalıyor. Bu nedenle 2020 yılı ve sonrası için yeni projelere ihtiyacımız olacak. Bu durumu önceden gören ve hazırlıklarını yapan finansal açıdan güçlü, kendi sermayesiyle ayakta durabilen, markalı konut üretiminde köklü tecrübeye sahip olan şirketlerin adını, 2020 yılında sıkça duyacağız. 2019 yılının ilk 7 ayında yaşadığımız durgunluk döneminden çok önemli dersler aldık. Faizlerin yatırımcıları harekete geçiren en önemli unsur olduğunu bir kez daha hatırladık. Sektörümüzde döviz fiyatlarına bağlı olarak karlılık dengesinin tamamen değiştiğini gördük..

Bu önemli argümanlar, 2020 yılı ve sonrası için bize yol gösterecek. Yılın son 5 ayı, yıl sonu hedeflerinin tutturulmasında ciddi bir katkı sağlayacak. Yılın son 5 ayından aldığımız güçle 2020’de giderek yükselen satış rakamları ile yeni ortaklıkları, projeleri konuşacağız. Yeni dönemde yatırımcılar köklü ve güvenilir, katma değeri yüksek projelere imza atan markaları tercih edecekler” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments