“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerGayrimenkulde Yeni İlgi Odağı: Arsalar!

Gayrimenkulde Yeni İlgi Odağı: Arsalar!

Koronavirüs salgını ile birlikte bahçeli müstakil villalara talep artmıştı. Artan taleple birlikte müstakil konutların fiyatlarının artması, ilgiyi arsaya çevirdi. Arsa müşterileri ön siparişleri vermeye başladı…

Yeni dünya düzeninde virüslerin ve salgınların hayatın bir parçası haline geleceğini düşünenler gayrimenkulde farklı arayışlara yöneldi. Virüsün ilk çıktığı dönemde araştırmasını bahçeli villalardan yana yapan alıcılar, şimdi ilgilerini arsaya çevirdi. Emlakçılar, şehirler arası yasakların kaldırılmasıyla taleplerin gerçeğe döneceğini ifade ediyor. 

Yeni Şafak’tan Mine Açar’ın haberine göre; uzun süredir ekonomik sebepler ve virüs nedeniyle durgun seyreden gayrimenkul sektörünün kısıtlamaların kaldırıylasıyla canlanacağı tahmin ediliyor. Özellikle arsa satışlarının dikkat çekici oranda artacağına dikkat çekilen sektörde, şehirler arası yasakların kaldırılmasıyla taleplerin gerçekleşeceği öngörülüyor. Emlak danışmanları da artan ilginin internet üzerinden gelen taleplerde kendini belli ettiğini dile getiriyor. 

Talep Arsaya Döndü

Emlak piyasasında talebin arsaya döndüğü belirtiliyor. Hem bahçesi olan müstakil ev almak isteyenler hem de apartman hayatındaki virüs riskinden uzaklaşmak isteyenler arsa alıp ev yaptırmayı amaçlıyor. Bu eğilim emlakçılara gelen taleplerde net bir şekilde belli oluyor. Alıcıların koronavirüsün ilk çıktığı dönemde araştırmaları önce şehir dışında bahçesi olan villalardan yana olmuş ve bu tür evlerde satılık ve kiralık taleplerde artış yaşanmıştı. Bu tip gayrimenkullerde artan talebe arzın yetmemesi ve fiyat artışı sebebiyle alıcılar bu kez arsa yatırımına yöneldi. Özellikle şehirler arası seyahat yasağının bitmesini bekleyen arsa müşterisi internetten de ön sipariş vermeye başladı bile. 

Liste Hazırlayan Var

Arsa alıcıları arasında gezeceği yerlerin listesini çıkarmaya başlayanların da çok fazla olduğunu vurgulayan emlak danışmanları, yasağın kalkmasıyla birlikte alıcıların önceden hazırlanan listelerle yola çıkacağını belirtti. Alternatifli listeleri alıcılarla beraber hazırladıklarını kaydeden danışmanlar, bu dönemde farklı şehirler ve ilçelerdeki arsalar için farklı şehirlerdeki emlak danışmanlarının da koordineli şekilde çalıştığına dikkat çekti. Muğla bölgesinde emlak alım satımına aracılık eden Şebnem Keskin, şehirler arası seyehat yasağının kalkmasıyla birlikte özellikle İstanbul’dan çok sayıda alıcıyı Muğla’nın çeşitli ilçelerinde ağırlayacaklarını söyledi.

Ekip Biçmek İstiyorlar

Arsa satın almak isteyenlerin büyük çoğunluğu müstakil evin dışında bir de kendi sebze ve meyvesini yetiştirebileceği büyüklüğe sahip arsa talep ediyor. Emlakçılar bu noktada tarlalara da talebin olduğuna vurgu yapıyor. Arsa talep edenlerin bağ bahçe ekim kurslarının bölgede olup olmadığını da sıkça sorduklarını belirten emlakçılar, “Alıcılar bu kez deniz kenarı olsun gibi bir kriterle bize gelmiyor. Daha çok ekip biçebilecekleri arsaları istiyorlar. Evden çalışma imkanı olan çok sayıda beyaz yakalı özellikle de bankacılardan talep alıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Yönelim Hızlı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, istanbul’a yakın yerler ile Ege ve Akdeniz bölgelerinde arsa ve müstakil bahçeli evlere talebin artacağına dikkat çekti. Aşa, “Bunun ciddi bir şekilde fiyatları da etkileyeceği düşünülüyor. Bunlar şu anda bir toplum psikolojisi ama kesinlikle bu yöne gideceği konusunda ciddi bulgular var. Asıl neticeyi önümüzdeki haftadan sonra göreceğiz. Çünkü seyahat yasağı kalkıyor. Ama Ege ve Akdenize doğru yoğun bir talep oluşacağı söyleniyor. Hatta bir arkadaşımız Bodrum‘da yerlerin sadece görselleri ile üç dört villa satmış. Ama dediğim gibi ancak önümüzdeki hafta sonrası piyasalar daha netleşecek” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments