Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriGecekondu Dönüşümlerinde Kira Desteği

Gecekondu Dönüşümlerinde Kira Desteği

Afet riski altında bulunan yapılar için dönüştürülme kanununda değişiklikler yapıldı. Bundan böyle, gecekondu dönüşümleri için uygulanan kredi desteğinin yanı sıra kira desteği de sağlanacak.

İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Hakan Çatalkaya yeni düzenleme hakkında, “Normalde gecekondu sahipleri kentsel dönüşüm yapıldığında herhangi bir haktan faydalanamıyordu. Hazine’nin, belediyenin, hatta şahısların bile arazileri üzerine yapılan kaçak yapılarda oturanlar ikna edilemiyor, bina da yıkılamıyor. Ayrıca gecekondu gibi kaçak yapılarda sınırlı hak sahibi bile olamıyordu. Şimdi buralardaki gecekondular, insanları mağdur etmeden, kentsel dönüşüm kapsamına alınması için kira yardımı veya krediden faydalandırılacak.” açıklamalarında bulundu. 

Kanun duyurusunun ardından yakın bir zaman diliminde büyük gecekondulu alanların dönüştürülme ilanının da yakında geleceğini söyleyen Çatalkaya, “Bu alanlarda toplu konut yapılıp, fazlasının satışa sunulma imkanı da sağlanabilecek. İmar barışıyla yapı kayıt belgesi alındı. Şimdi hazine arazilerindeki gecekonduların bilgisi var. İstanbul çeperlerinde çok fazla yer var. Hatta İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ayağı Kavacık’ta bile bu oran yüzde 80.” Dedi.

100 metrekarelik bir dairenin fiyatı 350 ila 400 bin TL’den, şimdi 800 bin TL ile 1 milyon TL’ye yapılabiliyor. Dolayısıyla verilen kredi ancak yarısını karşılayabiliyor. Burada alım gücünü yükseltecek çalışmalar lazım.” diyen Çatalkaya’nın ardından Agra Mimarlık Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şen, rezerv yapı alanlarında bulunan mevcut binalar ve gecekondu sahiplerinin de bu imkanlardan faydalanabileceklerini, “Hareketlilik için öncelikle yasanın günümüz şartlarına göre mutlaka revize edilmesi veya yeniden yazılması gerekiyor. Uygulamadaki aksaklıkların ve tıkanmaların önünü açmak için mutlaka bunların yapılması gerekmekte. Ayrıca kredi faiz oranlarının mutlaka vatandaşlarımızın kredi taksitlerini ödeyebileceği seviyeye yani 0,70 bandına mutlaka indirilmesi ve bunu tüm bankaların yapması lazım. Esasında en doğrusu sadece kentsel dönüşüm kredileri ile ilgili ayrı bir bankacılık sisteminin oluşturulmasında fayda var. Süreci hızlanması için ayrıca ayrı bir bakanlığın kurulması ve belirli bölgelerde de müdürlüklerin açılarak karar ve uygulama hızlarının artırılması gerekmekte.” sözleriyle açıkladı.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments