“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerGiresun’da Yaralar Sarılıyor

Giresun’da Yaralar Sarılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2020 yılında sel felaketiyle karşı karşıya kalan Giresun’da 369 afet konutu, 122 dükkân ve 24 köy evi projesinin tamamlandığını açıkladı. İl genelinde 1,5 milyarlık 24 projenin çalışmaları ise devam ediyor.

369 adet konut, 122 adet dükkân ve 24 köy evi projesinin inşaat çalışmalarının tamamlandığını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projelerin bir yıl içerisinde teslim edilmesini hedeflediklerini söyledi. 

Sosyal Donatılar İnşa Ediliyor

Giresun’da yaşanan sel felaketiyle büyük acı ile karşı karşıya gelindiğini ve bu yaraların sarılacağını ifade eden Bakan Kurum, “22 Ağustos 2020’de yaşanan sel felaketinin ardından hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Selde büyük zarar gören Dereli ilçesinde, sel felaketinin yaraları hızla yapılan çalışmalar sayesinde sarıldı.” dedi. 

İl genelinde toplam 1,5 milyar TL bedeliyle 24 projenin çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Kurum, “Giresun’da TOKİ eliyle; 3 bin 764 konut, sosyal donatılarıyla beraber tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Yine TOKİ ile 690 konut ve 19 dükkânın yapımına da sosyal donatılarla beraber devam ediliyor.” açıklamasını yaptı. 

Sel felaketinin ardından yapılan çalışmaları sıralayan Kurum, şu bilgileri verdi:

“Dereli ve Doğankent ilçe merkezleri başta olmak üzere sel afeti sonrası tespit işlemleri gerçekleştirilen 433 adet konut ve 202 adet ticari ünite olmak üzere toplam 635 adet bağımsız birimin tahliye, yıkım, kira ve taşınma işlemleri, kamulaştırma, yapım faaliyetleri gerçekleştirildi.

Dereli ve Kuşluhan Mahalleri riskli alanında 71 konut ve 82 ticari ünite, Dereli ilçesi Sütlüce Mahallesi rezerv yapı alanında 142 konut ve Doğankent ilçesi Merkez Mahallesi rezerv yapı alanında 156 konut ve 40 ticari bağımsız birim, Giresun Merkez, Dereli, Doğankent, Tirebolu ilçeleri ve köylerinde 24 köy evi olmak üzere toplam 369 konut 122 adet ticari ünite ve 24 köy evinin inşaatı tamamlandı. Teslim işlemleri de gerçekleştirildi.

Tirebolu ilçesi Sekü köyü ve Espiye ilçesi Adabük Mahallesi’nde belirlenen rezerv yapı alanlarında kamulaştırma işlemleri tamamlanmış olup, projelendirme ve yapım işlemleri Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve TOKİ eliyle devam ediyor.

Çaldağ Mahallesi’nde dönüşüm kapsamında 24 konut ve 19 işyerinin yapımı tamamlandı ve teslim aşamasında.

Espiye ilçesinde rezerv yapı alanında 71 adet konut inşaatının yapımına devam ediliyor.”

‘’2023 Yılında Vatandaşların Hizmetine Sunulacak’’

Giresun’da sel felaketinden en çok zarar gören Dereli ve Doğankent’te 369 konut inşa edildiğini belirten Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle tüm konutlar hak sahibi Giresunlu, vatandaşlara teslim edildi. Dereli, Doğankent ve Tirebolu’da da inşa edilen 250 ahırlı köy evinin yapımına da devam ediliyor. Bakanlık olarak, ‘Dereli’yi yeniden ayağa kaldıracağız’ sözüyle bugün Yeni Dereli Projesi kapsamında adliye, hükümet konağı, emniyet müdürlüğü inşaatlarının yapımına tüm hızıyla devam ediliyor. Dereli ilçesi Jandarma Komutanlığı ve 12 konutluk lojman inşaatı tamamlanmış olup 2023 yılında vatandaşların hizmetine sunulacak” ifadelerini kullandı.

Afet Bölgelerinde Neler Yapıldı?

Afet bölgelerinde yapılan çalışmaları yayımlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise şunları sıraladı: 

“Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin üzerinden geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte, Elazığ ve Malatya’da toplam 33 bin 821 konutun inşası tamamlandı.

İzmir’deki 5 bin 61 konut ve ticari bağımsız birimin inşaatından 4 bin 604 adet konutun yapımı tamamlandı.

23 Kasım 2022’e meydana gelen Düzce depremi sonrası 213 birimin üretilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Kastamonu ve Sinop’ta 1265, Rize’de ise 400 konutun inşaat çalışmaları etaplar dahilinde tamamlanıyor. Bu çerçevede Kastamonu Bozkurt ilçesinde üretilen konutlar hak sahiplerine teslim sürecine başlanıldı.

2021 yılı yaz aylarında Antalya ve Muğla yangınları sonrasında 1450 konut ve 730 ahır inşa edildi.

Bakanlık eliyle afet bölgelerinde yapılan diğer konutlarla birlikte 45 bin konut, işyeri, köy evi ve ahırlar tüm sosyal donatılarıyla birlikte vatandaşlara teslim edildi. Yapımı devam eden tüm afet konutları 2023’te teslim edilecek.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments