Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriGümrükçü: ‘’Çiğli Metrosuyla Alakalı Bir Çalışmamız Var’’

Gümrükçü: ‘’Çiğli Metrosuyla Alakalı Bir Çalışmamız Var’’

İzmir, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, ilçeden başlayarak Otogar’a kadar geçen bir metro projesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşmeleri sürdürdüğünü açıkladı. 

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Radyo Trafik İzmir canlı yayınında ilk kez Çiğli’ye metro müjdesi verdi. Harmandalı’ndan başlayıp Şehir Hastanesi’nden geçerek İzmir Otogarı’na kadar uzanacak bir metro hattı isteklerinin olduğunu belirten Gümrükçü, bu taleplerinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından da sıcak karşılandığını bildirdi.

Çiğli’nin ulaşım sorununun çok fazla olmadığına vurgu yapan Başkan Gümrükçü, yamaç mahallelerin ulaşımını rahatlatmak anlamında önemli bir projelerinin olduğunu açıkladı. Konu hakkında ilk kez Radyo Trafik İzmir’e konuşan Çiğli Belediye Başkanı, “Harmandalı’ndan başlayarak EVKA-5, Egekent, Yakakent, EVKA 2, EVKA 6, Karşıyaka yamaçları, Bayraklı Şehir Hastanesi ve Ege Üniversitesi’nden geçerek İzmir Otogarı’na kadar uzayacak bir metro projesi çok iyi olur. Biz bunu talep ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile bu konuda bir görüşmemiz de oldu. Konuya sıcak bakılıyor. İzmir gündemine getireceğimiz önerimiz umarız hayata geçer ve bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın da ulaşımını daha da kolaylaştırırız.” ifadelerini kullandı.

“Deniz ve Hava Ulaşımı İçin Görüşmeler Sürüyor’’ 

Utku Gümrükçü ayrıca Çiğli’nin 24 kilometre sahili olmasına rağmen deniz ulaşımının olmadığına da vurgu yaparak, “Bir feribot iskelesi önerisinde bulunduk. Bostanlı’ya alternatif olarak körfez geçişini rahatlatacak proje için çalışıyoruz. Hava ulaşımı için Çiğli Havalimanı’nın sivil ulaşıma açılması için talebimizi ilettik.” şeklinde konuştu.

“Alternatif Yollara İhtiyacımız Var’’

İzmir’de trafiğe kayıtlı araç sayısı gün geçtikçe artarken, nüfusun yanında günlük trafikte de artış olduğunu söyleyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, şu ifadelere yer verdi:

“Çiğli nüfusu şu anda 220 bine ulaştı. Trafiğin rahatlatılması için yeni yollar ve alternatif çözümler üretilmesi gerekiyor. Yerel yönetim ile merkezi yönetim arasında bazı anlaşmazlıklar olabiliyor. Vatandaşlar da merkezi yönetimden taleplerde bulunmalı. Hizmetin önceliğini talepler şekillendirir. Yeni yollar talep ederseniz onlar yapılır. Mavişehir-Ataşehir bağlantısının girişi tek bir yoldan yapılıyor. Birkaç alternatif yapılmasında fayda var. Bunu da biz yapacağız. 

Anadolu Caddesi’nden Caher Dudayev Bulvarı’na bağlanacak bir yol açılacak. İZBAN hattı üzerine bir köprü yapılması gerekiyor. Köprünün yapılması için kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Kamulaştırılacak az bir yapı kaldı. AVM’lerin arkasında yer alan Karşıyaka Stadı’nın yapılmasının istendiği arsanın sahibiyle devlet anlaştı, kendi üstüne geçirdi. Biz belediye olarak görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Karşıyaka Spor Kulübü de arsayı istiyor. Terkler yapılınca, AVM arkasından alttan bir yol daha açarak Ataşehir’e bağlantı sağlamayı planlıyoruz. Özel hastanelerin olduğu bölgeye geçişi rahatlatmak için de dere üzerinden köprü yaparak yeni bir geçiş yolu planlıyoruz. 

Otopark sayılarını artırıyoruz, daha geniş yollar açıyoruz. Egekent giriş ve çıkışı için çevre yoluna da bağlanacak yeni bir yol açacağız. Süreç biraz uzun sürüyor, itirazlar gibi unsurlar projelerin tamamlanmasını geciktiriyor.”

Kaynak: İnşaat Deryası

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments