“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerGüvenli Bölge İle Suriye İçin 200 Bin Konut İnşa Edilecek!

Güvenli Bölge İle Suriye İçin 200 Bin Konut İnşa Edilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sıklıkla dile getirilen Suriye Güvenli Bölge projesinde detaylar ortaya çıktı. Peki, son durum ne? Suriye güvenli bölge haritası ve merak edilen detaylar!

Türkiye’de mülteci sorunları her geçen gün artmaya devam ederken dayanılmaz boyutlara ulaşan sorunun çözümü için Türkiye’nin güvenli bölge ısrarı sürüyor. 

Suriyeliler İçin 200 Bin Konut İnşa Edilecek! 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özel bir konuşma yapmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye sınırları içerisinde kuzey bölümünde kurulacak güvenli bölge ile alakalı açıklamada bulunarak “Niyetimiz, ilk etapta 30 kilometre derinliğinde ve 480 kilometre uzunluğunda bir barış koridoru tesis ederek uluslararası toplumun desteğiyle burada 2 milyon Suriyelinin iskanını sağlamaktır” ifadelerini kullanmıştı. 

TRT Haber sitesi tarafından yapılan habere göre 35 bin kişinin yaşayacağı yeni bir yerleşim alanı inşa edilmesi planlanıyor. 

Plana göre toplamda 5 bin kişinin barınacağı 140 köy inşa edilirken yine toplamda 30 bin kişinin yaşayacağı 10 ilçeli yeni bir yerleşim yeri inşa edilecek. 

Yabancı fonlarla desteklenecek projede toplam 200 bin konut inşa edilecek. Evler 3+1 olarak planlanacak ve her eve bir ahır inşa edilecek. 

Köylere evlerin yanı sıra 2 cami, 16 derslikli 2 okul ve gençlerin kullanması amacı ile kapalı spor salonu ile gençlik merkezi de yapılacak. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments