Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriHafif Raylı Sistem İhalesi Gerçekleşti!

Hafif Raylı Sistem İhalesi Gerçekleşti!

Diyarbakır halkının uzun süredir beklediği ve kent trafiğini rahatlatacak hafif raylı sistem projesinin ihalesi yapıldı.

Vali Münir Karaloğlu’nun kentin toplu taşıma ve ulaşım konforunun üst seviyeye çıkarılması amacıyla verdiği talimat doğrultusunda Ulaşım Master Planı yeniden düzenlendi. 2040 yılının hedef olarak hazırlandığı master planda, Türkiye’deki birçok büyükşehirde olan hafif raylı sistemin kent için önemine vurgu yapıldı.

Sonrasında Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımayı rahatlatacak, kent sakinlerine konforlu, güvenli ve ucuz toplu taşıma hizmeti sağlamak amacıyla raylı sistemin hayata geçirilmesi için harekete geçti. Ulaşım Daire Başkanlığı bu kapsamda hafif raylı sistemin projelendirilme ihalesini gerçekleştirdi.

Raylı sistem; projelendirme, yapım ve araç alımı olarak üç aşamada hayata geçirilecek.

Dağkapı ile Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi arasında inşa edilmesi planlanan hafif raylı sistem, 14.1 kilometre uzunluğunda ve 23 istasyondan oluşacak.

Fiskaya’dan başlayacak Dağkapı-Ali Emiri Caddesi-Hintlibaba Caddesi-Ekinciler-Turgut Özal Bulvarı-Diclekent Bulvarı-Mastfroş Caddesi güzergahını takip ederek Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi bölgesinde yapılacak depo sahasında son bulacak raylı sistem hattının 2023’te hizmete girmesi hedefleniyor.

Şehrin çehresini değiştirecek ve vatandaşlara daha konforlu ulaşım hizmeti verecek raylı sistem işletmeye alındığı yıl günlük yaklaşık 74 bin 342 yolcuya hizmet verecek. Ulaşım Master Planı hedef yılı olan 2040’ta ise günlük yolcu taşıma kapasitesinin 132 bin 25 kişi olması tahmin ediliyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments