“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriHamzalı Köprüsü İnşaatı Yüzde 85 Tamamlandı

Hamzalı Köprüsü İnşaatı Yüzde 85 Tamamlandı

Samsun’da Tekkeköy ve Çarşambalı arasında ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılan Hamzalı Köprüsü projesinde yüzde 85 ilerleme kaydedildi.

Kırsal mahallelerdeki yol ve köprü yatırımlarıyla yaya ve sürücüleri daha güvenli ve konforlu ulaşım imkanına kavuşturmaya devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Tekkeköy ile Çarşamba ilçeleri arasında 13 mahalleyi birbirine bağlayan Hamzalı Köprüsü’nü yeniden inşa ediyor.

Denge Gazetesi’nden Soner Süren’in haberine göre; yaşanan sel felaketlerinde suyun şiddeti ve taşıdığı malzemelerle büyük zarar görerek kot ve kesitlerin uygun olmaması nedeniyle sık sık ulaşıma kapanan tek şeritli köprüyü yeniden projelendiren Büyükşehir Belediyesi, en uygun lokasyonu seçti.

Çift Şeritli Hale Getirildi

Keskin virajların kaldırıldığı lokasyonda Hamzalı Köprüsü’nü çift şeritli olarak tasarlayan Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı Sanat Yapıları Şube Müdürlüğü, mevsimsel yağışlar ve deredeki su seviyesinin yüksekliğinden dolayı imalatına Mayıs ayında başlanan çalışmalarda son aşamaya geldi. Fore kazıkların inşa edilmesinin ardından uzunluğu 26 metreye ve genişliği ise 8 metreye çıkarılan köprü imalatında, 10 adet ön germe kiriş vinçlerle ayaklara başarıyla yerleştirildi.

Yüzde 30 Tasarruf Sağlandı

Köprünün imalatında laboratuvarlarında test ederek kendi santrallerinde ürettiği betonu kullanarak yüzde 30 oranında tasarruf sağlayan Büyükşehir Belediyesi, tabya betonunu dökerek kurumasını bekleyecek. Son olarak da asfaltlanacak DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün standartlarındaki Hamzalı Köprüsü, güvenliği ve konforlu ulaşıma açılmış olunacak.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments