“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerHayalet Şehir Maraş İçin Kritik Hamle: Akdeniz'in Las Vegas'ı Turizme Kazandırılacak!

Hayalet Şehir Maraş İçin Kritik Hamle: Akdeniz’in Las Vegas’ı Turizme Kazandırılacak!

Turizm sektörünün en gözde mekanları arasında yer alan ve Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak kabul edilen Maraş Bölgesi alınan karar sonrasında kapatılmıştı. Büyük bir turizm potansiyeli olan bölgenin yeniden açılması için kritik süreç başlatılıyor!

1974 yılında alınan karar ile kapatılan Maraş Bölgesi hakkında alınan karar ile bölgenin yeniden sivillere açılması yönünde karar alındı. 

Söz konusu karar kapsamında Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı hakkında toplantı düzenleneceği duyuruldu. 

Kapalı Maraş Bölgesi Ne Zaman Açılacak?

‘Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı’ başlıklı toplantı Kapalı Maraş bölgesinde gerçekleştirilecek. 

Türkiye Barolar Birliği ev sahipliğinde düzenlenecek olan toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililer de katılımda bulunacak. 

Türkiye ilk olarak Maraş bölgesini yeniden imara açacak, ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ortak hareket edilerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bölgesindeki vakıf malları için tespit ve talep çalışmalarına başlanacak. 

1571 yılında başlanarak 1974 yılına kadar olan tüm arşivler incelenecek ve vakıf malı olduğu tespit edilen tüm taşınmazların tekrar iki ülkenin himayesine girmesi için gerekli çalışmalara imza atılacak, hukuki süreç başlatılacak. 

Kuzey Kıbrıs Maraş Bölgesi Neden Kapatıldı, KKTC Maraş Bölgesini Neden Kapattı?

Akdeniz bölgesinin Las Vegas’ı olarak bilinen Kıbrıs Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. 

Bölge 1974 yılında İkinci Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen Gazimağusa alınan karar kapsamında Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesinde yer alıyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments