“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerHazır Beton Endeksi 2019 Ağustos Raporu Yayımlandı

Hazır Beton Endeksi 2019 Ağustos Raporu Yayımlandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından aylık olarak yayımlanan Hazır Beton Endeksi verileri açıklandı. Ağustos 2019 dönemine ait olan rapora göre faiz indirimine paralel olarak yansıyan talep artışı rakamlara da yansıdı.

İnşaat sektöründe yaşanan daralmanın en ciddi hissedildiği sektörlerin başında yer alan hazır beton sektörü tarafından beklenen Ağustos ayı raporu yayımlandı. 

Raporda inşaat sektörünün ikinci çeyrekte ciddi bir daralma yaşadığı belirtilirken toparlanma için mutlak suretle faizlerin düşürülmesi gerektiğine dikkat çekildi. 

Sektörün Eski Günlerine Dönmesi İçin Özel Bankalar Faiz İndirmeli! 

Açıklanan raporu değerlendiren THBB Başkanı Yavuz Işık, “İkinci çeyrek büyümesinde inşaat sektörünün ciddi oranda daraldığını net bir şekilde gördük.

Bu gidişin tersine dönmesi için, Temmuz ayında Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indirimi sonrasında bu ayki 325 baz puanlık indirimin de bankacılık kesimine yansıması gerekmektedir.

Yalnızca kamu bankaları üzerinden değil aynı zamanda özel sektör bankalarının da elini taşın altına koyması, faiz indirim kararlarını kendi rakamlarına yansıtmaları gerekmektedir. İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz. Henüz istenilen seviyede olmasak da ekonomide güven ortamı tesis edildikçe başta inşaat olmak üzere ekonomik aktivitenin hızı artacaktır” dedi.

İnşaat Sektöründe Darboğaz Devam Ediyor! 

Açıklanan raporda sektörde faiz indirimi sonrası kıpırdanma başladığı ancak sektörün içerisinde bulunduğu darboğazın tamamen geride kalmadığı belirtildi. 

Özellikle de güven endeksi verisinde yaşanan düşüş sektörüne halen karamsar olduğu yönünde yorumlandı. 

İnşaat Sektörü Güven Sorunu Devam Ediyor!

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık açıklanan raporu değerlendirerek “Sektör oyuncuları hâlen inşaat sektörü özelinde güven sorunu yaşamaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla geride bıraktığımız ağustos ayında faaliyette bir kıpırdanma görünmekte ancak bu hareketin yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. İnşaat sektöründeki zayıf görünüm on altıncı ayını geride bırakmıştır” diyerek bir kıpırdanma yaşanmasına rağmen yine de sektörün istenilen seviyede olmadığını dile getirdi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments