“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriHazır Beton Endeksi Aralık 2019 Raporu Yayımlandı: İnşaat Sektöründe Beklenti İyileşiyor

Hazır Beton Endeksi Aralık 2019 Raporu Yayımlandı: İnşaat Sektöründe Beklenti İyileşiyor

İnşaat sektörünün en önemli verileri arasında yer alan THB Hazır Beton Endeksi yayımlandı. Yayımlanan rapora göre inşaatta faaliyet yavaşladı ama beklentilerde iyileşme başladı. Detaylar haberimizde…

İnşaat sektörünün en önemli verileri arasında yer alan hazır beton raporu yayımlandı. 

Açıklanan raporu değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “3 aydır eşik değerin üzerinde kalmayı başaran inşaat faaliyetleri yılın son ayında gerilerken Beklenti Endeksi yükselerek Faaliyet Endeksi seviyesine ulaştı. Bütün göstergeler aralık ayında eşiğin altında kaldı” dedi.

İnşaat Sektörü 5 Çeyrektir Daralıyor 

İnşaat sektörünün son 5 çeyrektir daraldığını belirterek “Sektörel bazda incelendiğinde özellikle inşaat sektöründe ciddi bir olumsuzluk göze çarpmaktadır. 2019 yılının ilk dokuz ayında ortalamada %9,3 daralma ile inşaat sektörü diğer sektörlerin gerisinde bir performans sergilemiştir. TÜİK tarafından açıklanan yeni millî gelir serisi 1999 yılına kadar geriye gitmektedir. Toplamda 21 yılın değerlerine baktığımızda 2008 küresel kriz döneminde üst üste 7 çeyrek daralan inşaat sektörü 2018 yılı ortasından bu yana 5 çeyrektir daralmaktadır. Buna bağlı olarak inşaata girdi sağlayan çok sayıda imalat sektöründe işler iyiye gitmemiştir” dedi.

2020 Yılında İnşaat Sektörü Beklentileri Neler?

2020 yılı beklentilerini değerlendiren Yavuz Işık, bankaların yapmış oldukları kredi faiz indirimleri açıklamalarını olumlu karşıladıklarını belirterek “Merkez Bankasının faiz kararlarından sonra inşaat sektöründe olumlu beklentiler yükselmiş olmakla birlikte sektör oyuncularının güveni olması gerekenin oldukça gerisinde kalmaya devam etmektedir. 2020 yılı başı itibarıyla kamu bankalarının sıfır konut kredi faizini %0,79’a çekmesinin ilerleyen dönemde inşaat pazarı üzerinde önemli bir pozitif etki yaratması beklenmektedir. 2020 yılı inşaat sektörü için daha iyi olacaktır ancak yeni yatırımlara yönelmek için uygun koşullar henüz ortaya çıkmamıştır” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments