“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerHilton'u Geçemeyecek!

Hilton’u Geçemeyecek!

İzmir’de son haftalarda kamuoyu, Zorlu Konak adı verilen yeni projeyi hararetli biçimde tartışıyor.

‘Zorlu Konak’ adlı proje İzmir’in kalbi sayılabilecek Pasaport’ta yapılacak ve 42 katla İzmir’in en yüksek binalarından biri olacak. Ancak geçtiğimiz günlerde Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Birliği Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Denetim Daire Başkanlığı ve Konak Belediyesi’ne Konak’taki gökdelen projesinin mevzuata aykırı ruhsatının durdurulması talebinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk açıklamalarında projenin üç kez olur aldığını belirterek, yatırımcının küstürülmemesi gerektiğini söylemişti. Sonra ise ruhsatın iptali için harekete geçtiği açıklandı.

Dünya Gazetesi Yazarı Jale Özgentürk, konuyu köşesine taşıdı. Özgentürk, konuyla ilgili aradığı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlangıçta projeyle ilgili hukuki yol kalmadığı bilgisini aldığını ilk açıklamaları bu nedenle yaptığını söylediğini ifade etti.

30 Katlı Hilton’un Kotunu Aşamayacak

Özgentürk’ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

” Daha sonra yapılan araştırmanın sonucunda ise hukuki süreçlerin tüketilmediğinin ortaya çıktığını anlatıyor ve şu bilgileri veriyor:
“Gökdelen ruhsatının hukuki zeminini oluşturan 1/1000’lik Uygulama İmar Planı’nın iptal edilmesi halinde, imar yönetmeliğine dayanarak bir Mimari Estetik Komisyonu oluşturulacak.”
Bu adımın ardından burada yapılacak projeler 30 katlı Hilton’un kotunu aşamayacak. Zorlu Grubu’ndan da proje tadilatı istenecek.

Zorlu’nun bu karara tepkisi ne olacak henüz belli değil. 42 kat olarak belirlenen projenin en fazla 30 kata indirilmesi gerekiyor. Zorlu Center’da yaşadıklarından sonra gayrimenkul projelerine soğuk bakan Ahmet Nazif Zorlu yine bir engele çattı. Peki şimdi ne yapacak? Holdinge sordum ama yanıt alamadım.

Başkan Soyer’in yeni gökdelen yatırımlarına ilişkin bundan sonraki yaklaşımı ise şöyle olacak:

“İzmir, yatırıma ihtiyacı olan bir şehir. İş imkanları ancak böyle doğar. Dengeyi kurmak zorundayız. Ancak kentin kimliği de önemli. Gökdelen yatırımlarının bölgesi Bayraklı Yeni Kent Merkezi. Sektördeki kriz nedeniyle yatırımlar dursa da, bölgede çok sayıda proje var. Ancak bundan sonra Bayraklı dışında gökdelen projesine izin verilmeyecek.”

Kentin silüetini bozacağı ortada olan bu projeye 2008’de Konak Belediyesi nasıl olur verdi? Benim şaşırdığım konu bu. İzmir’de güçlü bir sivil toplum hareketi var. Onların itirazlarıyla İzmir Körfez Geçiş Projesi, Kordon’u otoyola çevirecek yol projesi, Konak Meydanı AVM Projesi gibi yanlış projeler iptal edildi. İşte bu kamuoyu tepkilerinin dikkate alınacağını ve bu projenin yapılamayacağını düşünüyorum.

Zorlu Grubu tabii ki aldığı olurla bu projeyi planlamış ama yanlış olduğu anlaşılıyor. Umarım ısrar etmez!”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments