“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriİBB Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni Nisan 2020 Raporu Yayımlandı!

İBB Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni Nisan 2020 Raporu Yayımlandı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’da konut piyasasının nabzının tutulduğu Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni raporunun Nisan sayısını yayımladı. Yayımlanan rapor ile İstanbul konut piyasası masaya yatırıldı. İşte merak edilen rakamlar:

Türkiye’nin gözbebeği İstanbul aynı zamanda ekonominin de lokomotifi olarak kabul ediliyor. 

İstanbul’da gerçekleşen konut piyasası hareketlerinin incelendiği Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni Nisan 2020 raporu yayımlandı. 

İstanbul’da Toplam Konut Satış Rakamı Mart Ayında Koronavirüs Nedeniyle Geriledi 

Açıklanan rapora göre İstanbul’da Mart ayında toplam konut satışı bir önceki aya oranla yüzde 12,4 oranında daralma gösterdi. İstanbul genelinde yılın ilk çeyrek toplamında 63 bin 759 adet konut satışı gerçekleştirildi. 

Şubat ayında İstanbul’da 22 bin 662 konut el değiştirirken Mart ayında bu rakam yüzde 12,4 oranında azalış göstererek 19 bin 486 adet seviyesine geriledi. 

Düşen konut kredisi faiz oranları rakamları ile beraber Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla konut satış rakamları yüzde 57 gibi büyük bir seviyede artış yaşarken Mart ayında korana virüs salgını nedeni ile oluşan olumsuz hava etkili oldu. 

Aynı dönemde konut satış rakamları 2019 yılının Mart ayına oranla sadece yüzde 3,7 oranında artış gösterebildi. 

İkinci El Konuta Olan Talep Arttı, Konut Satışlarının En Fazla Düştüğü İlçe Zeytinburnu Oldu

Açıklanan rakamlara göre sıfır konut satışı rakamları düşerken ikinci el konutlara olan ilgi daha ucuz olması nedeni ile arttı. 

Konut satış rakamı en çok düşen ilçe ise Zeytinburnu olurken Anadolu yakasında en fazla kan kaybı yaşayan ilçe ise Üsküdar oldu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments