Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİBB Meclisinde Kabul Edildi!

İBB Meclisinde Kabul Edildi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında, İstanbul’da Kanal yakınlarında yeni bir kentsel alan yapılmasının planlanması için imzalanan işbirliği anlaşması kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehir alanını planlamak üzere imzalanan işbirliği protokolü İBB Meclisi Ekim ayı oturumunda kabul edildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, CHP’li İBB Meclis Üyesi İsa Öztürk, protokole ilişkin komisyon raporunun oylanması öncesinde söz aldı. Sert eleştirilen yapan Öztürk, protokole göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planlarını, Ulaştırma Bakanlığı’nın metro hatlarını yapacağını, İBB’nin yükümlülüğünün de kendisine ve İSKİ’ye ait güzergah üzerindeki taşınmazları TOKİ’ye tahsis etmek olduğunu söyledi. Öztürk, “Kanal İstanbul, bir kanal projesinden çok inşaat projesi. Boğazdaki tehlikeli madde taşımacılığının yarattığı risklere karşı alternatif bir kanal yapılacaktı ama bu protokole göre en büyük yükümlülük TOKİ’de. TOKİ, arsa üretip satıp projenin finansmanını sağlayacak. Kanalın etrafından yaratılacak rant nedeniyle korunması gereken alanlar imara açılacak, nüfus yükü gelecek. Biz kanala değil ama bu inşaat projesine karşıyız” şeklinde konuştu.

Riskli Yapılar Yıkılıp Yeni Yerleşim Alanı Açılacak

Sözleşme kapsamındaki Kanal İstanbul ve İstanbul Yeni Havalimanı dahil proje alanlarında olası afet risklerinin ortadan kaldırılması için ruhsatsız, imkansız ve afet riski taşıyan binalar terk edilerek yeni yerleşim alanı olarak kullanılacak. Kanal İstanbul projesinin geçtiği alanın tamamı ilçelerde uygulanacak. Proje alanında su yolları, yollar, kavşaklar, demiryolu sistemleri, altyapı ve üst yapı ekipmanı dahil olmak üzere arazi üretim ve geliştirme çalışmaları yapılacaktır.

18 Ay İçinde Planlama Bitecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgenin imar planı, parsel planı ve kentsel tasarım projesinin 18 ay içerisinde formüle edilmesini veya tamamlanmasını sağlayacaktır. Arazi üretim ve geliştirme alanlarının belirlenmesi için Ulaştırma Bakanlığı ve TOKİ ile birlikte çalışacak. TOKİ, kendisine aktarılan proje alanından elde ettiği geliri de kanal finansmanı ve kentsel dönüşümü finanse etmek için kullanacaktır. Ulaştırma Bakanlığı, Kanal İstanbul bina ihalesinin yapımını düzenleyerek ÇED raporunu hazırlayacak.

İBB Arazilerini Devredecek

İBB’de proje alanında kendisine ve İSKİ’ye ait taşınmazları Kanal İstanbul projesi için tahsis edecek. Sazlıdere Barajı’nın içme suyu rezervinden çıkartılması için gereken işlemleri yapacak. Proje alanına ilişkin her ölçekte imar planlarını 18 ay içinde etaplar halinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunacak. Kanalı kesen mevcut altyapı ve ulaşım sistemlerinin taşınmasını sağlayacak. İlgili kurum ve kuruluşlara ait planlanan altyapı ve ulaşım sistemlerinin yapımını sağlayacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments