“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİlave Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Verilmesine İlişkin Resmi Gazete Kararı

İlave Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Verilmesine İlişkin Resmi Gazete Kararı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin düzenleme detayları yer aldı. Geçici bir madde ile yapılan düzenleme kapsamında ilave yapı kayıt belgesi bedeli ödenmesinin gerekmesi durumunda ödenecek tutarlar belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın detayları.

8 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yapı kayıt belgesine ilişkin yeni düzenleme detayları yer aldı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürüteceği düzenlemeler kapsamında, 2020 yılından sonra yapılacak güncellemelerde ilave yapı kayıt belgesi bedeli ödenmesinin gerekmesi durumunda uygulanacak hükümler belirtildi. 

İlave Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Verilmesinde Düzenleme

08 Mayıs 2020 Tarihli ve 31121 Sayılı Resmi Gazete’de yer alan, “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar” düzenlemesinde 1 Ocak 2020 tarihinden sonra yapılacak güncellemelerde ilave yapı kayıt bedeli verilmesinde uygulanacak ücret tutarı ilan edildi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Alınan Yapı Kayıt Belgelerinde 1/1/2020 tarihinden itibaren yapılacak güncellemelerde ilave yapı kayıt belgesi bedeli ödenmesinin gerekmesi durumunda, ödenmesi gereken ilave bedel, eksik yatırılan meblağın yapı kayıt belgesi bedelinin ilk yatırıldığı tarihten 31/12/2019 tarihine kadar her ay için % 2 oranında artırılması ve 1/1/2020 tarihinden itibaren ise yasal faiz işletilmesi suretiyle hesaplanır, hükmü geçerli olacak. 

Yapı Kayıt Belgesine ilişkin düzenleme Sayıştay görüşü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlandı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments