İmar Barışı Uyanıklarına Ceza Yağdı

İmar Barışı Uyanıklarına Ceza Yağdı

Türkiye genelinde başlatılan ‘İmar Barışı’ ile 31 Aralık 2017’den önceki yapılara af getirileceği belirtilen düzenlemeyi fırsat bilenler yayla, mera ve özel koruma statülerine sahip alanlarda kaçak yapı inşa etmeye başladı.

Trabzon’da, ‘İmar Barışı’nı fırsat bilen kişilerin yeni yapılan kaçak yapıları 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış gibi gösterdiği ve ‘yapı kayıt belgesi’ alan 29 kişinin gerçek dışı beyanda bulunduğu bildirildi. Kimi yaylacıların ise kaçak yapılarını düşük ‘yapı kayıt belgesi’ bedeli ödemek amacıyla kulübe ve barınak gibi ‘basit tarımsal yapı’ gösterdikleri de ortaya çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, belgelerini iptal ettiği vatandaşlar hakkında suç duyurusunda bulunup, kaçak yapıların yıkımı için işlem başlattı.

Türkiye genelinde inşa edilen ‘İmar Barışı’ düzenlemesi, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı verilen kaçak yapıların sahiplerini harekete geçirdi. Doğu Karadeniz’de kaçak yapı sahipleri ‘yapı kayıt belgesi’ almak için illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurdu. Trabzon’da 138 bin, Rize’de 40 bin, Giresun’da 22 bin, Gümüşhane’de 15 bin ve Artvin’de 2 bin dolayında olmak üzere 217 bine yakın başvuru olduğu belirtildi. Doğu Karadeniz’de, ‘İmar Barışı’nı fırsat bilen bazı kişilerin yaylalarda yapımına başladığı betonarme kaçak yapılar da takibe alındı. Ekipler, yeni kaçak yapılarla ilgili tutanak tutarak, başladıkları yıkımlara devam ediyor. Uyarılarda, ‘İmar Barışı’ düzenlemesinin 31 Aralık 2017’ten önceki yapıları kapsadığı belirtildi. Bu tarihten sonra imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapılar için sahiplerine 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngören yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

 Yeni Kaçak Yapılar Eski Gibi Gösterilmiş

‘İmar Barışı’ ile 31 Aralık 2017’den önceki yapılara af getirileceği belirtilen düzenlemeyi fırsat bilenlerce yayla, mera ve özel koruma statülerine sahip alanlarda yeni kaçak yapılar yapıldı. Trabzon’da 138 bine ulaşan ‘İmar Barışı’ başvurularında, yeni yapılan kaçak yapıları 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış gibi göstererek, ‘yapı kayıt belgesi’ alan 29 kişinin, gerçek dışı beyanda bulunduğu belirlendi. Kimi yaylacıların ise kaçak yapılarını düşük ‘yapı kayıt belgesi’ bedeli ödemek için kulübe ve barınak gibi ‘basit tarımsal yapı’ gösterdiği ortaya çıktı. ‘Basit tarımsal yapı’ olarak barınak ve depo gibi gösterilen kaçak binalara 10’da 1’i kadar düşük bedel ödeniyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, belgelerini iptal ettiği kişiler hakkında suç duyurusunda bulunup, kaçak yapıların yıkımları için işlem başlattı.

Güncel İnşaat Projeleri