“reocom
Ana SayfaHaberlerİmarda Yeni Dönem! Vatandaş Her Şeyden Haberdar Edilecek!

İmarda Yeni Dönem! Vatandaş Her Şeyden Haberdar Edilecek!

Devlet tarafından imarda yeni adımlar atılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılının başında açıkladığı manifestonun önemli bir bölümünü oluşturan “imar ve kentsel dönüşüm” de yeni adımlar atılmaya devam ediliyor.

Vatandaşla Bütün Bilgiler Paylaşılacak

Vatandaşa ait olan arsalar hakkında yapılacak olan bütün değişikliklerinden artık vatandaşlar haberdar edilecek. Kaynak tahsisi, imar değişikliği başta olmak üzere imar üzerine yapılacak değişiklikler yeni dönemde şeffaflaşacak. Yapılacak olan imar değişiklikleri muhtarlık binalarında ilan edilerek vatandaş bilgilendirilecek.

Bütün Süreç Yayımlanacak

Yeni dönemde bundan sonra yerel yönetimlerde imar değişikliği, kaynak tahsisi gibi karar alma süreçleri internet üzerinden yayımlanacak. Daha önceden belediyenin imar dairesinde askıya çıkan değişiklikler muhtarlık ilan tabelalarında artık halkla paylaşılacak.

İhtisas Mahkemesi Kurulacak!

Ayrıca yapılacak olan bilgilendirmelerin yanı sıra enerjide olduğu gibi imar alanında da ihtisas mahkemesi kurulacak. İmar uygulamalarında alt düzeydeki imar planlarının bütünlüğü korunacak.

Emsal Artışına Dayalı Yaklaşımdan Kurtulacak!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı manifestoda kentsel dönüşümün gayrimenkul odaklı, emsal artışına dayalı yaklaşımdan kurtulması sağlanacak. İmar planları ve kentsel tasarımlar, kentin dokusuna uygun olacak.

Vatandaşlar Süreçten Haberdar Edilecek

Türkiye’de son zamanlarda hız verilen kentsel dönüşümle birlikte vatandaşların bilgilendirmesi çok büyük bir önem taşıyor. Vatandaşlar genellikle çalışmaların son kısmında bilgilendiriliyor. İtiraz süreçlerinin dolmasından dolayı da mağdur oluyordu. Yeni dönemle birlikte vatandaşlar sürecin başlamasıyla bilgilendirilecek ve bütün yasal haklarını sıkıntısız bir şekilde kullanılacak.

Yeni Dönem Başlamış Olacak!

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için de yapılacak olan bu bilgilendirmeler şehir hayatı için çok bir öneme sahip olarak görülüyor. Vatandaşların bilgilendirilmesi noktasında aksama olmaması için internet sitelerinden yapılacak duyurular vatandaşlar hemen aktarılacak ve böylelikle yeni döneme girilmiş olacak.

İmar konusunda atılan bu adımların vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanması bekleniyor. Bu konuda da muhtarlara büyük bir görev düşüyor.  Onlar vasıtasıyla vatandaşların mağduriyetleri ortadan kaldırılmış olacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments