“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİMKON, Çimento ve Beton Fiyatlarına Gelen Zamma Tepki Gösterdi

İMKON, Çimento ve Beton Fiyatlarına Gelen Zamma Tepki Gösterdi

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile çimento ve beton fiyatlarına yapılan yüzde 25 zammı kınadıklarını açıkladı.

Tellioğlu sosyal medya hesabından duyurduğu mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Kamuoyuna Duyurulur! 

Maalesef; fırsat buldukça insafsız bir şekilde inşaat sektör maliyetlerini, dolayısıyla konut maliyetlerini artıran ve konuta erişmekte hayli zorlanan vatandaşımızı yüksek kiralara mahkum eden bir avuç ÇİMENTO üreticilerinin, seçim arifesinde “çimento ve beton” ürünlerine ortalama %25 civarı zam yapmalarını müteahhitlik sektörü olarak kabul etmiyor ve kınıyoruz. 

Ne oldu da bu zammı yapma gereği duydunuz? 

Her fırsatta Maliyetinizin ortalama % 50’sinin enerji olduğu sizler söylüyordunuz. 6 aydır elektriğe ve doğalgaza zam gelmemesine rağmen bu neyin zammı? 

6 Şubat’ta yaşanan büyük felaketin yaralarını sarmaya çalışan “Deprem Risk Kuşağı” altında olan ülkemizde, kentsel dönüşüm de bu fırsatçı zamlar ile daha da zora girecektir. 

Yine kamu müteahhitlerimiz Artan bu fahiş fiyatlar ile mevcut işlerini bitirmesi hayli zorlaşacaktır. 

Tabii ki iş insanları olarak emeğiniz ve yatırım sermayeleriniz oranında kazanmanıza karşı değiliz ama bunun makul bir sınırı olmalıdır. 

2021 yılının Nisan ayında, ülkemizde çimento ton ve beton metreküp fiyatları ortalama 130 TL civarında iken, geçen 36 ay içerisinde ortalama 2.500 TL yani 20 kat artması, maliyet artışı diye izah edilemez. Maliyet girdileriniz belli, enerji fiyatlarındaki artış O günden bu güne % 600-700 civarda olmasına rağmen, sizlerin bu zamları %2.000’ ( ikinin)lere çıkarmanızı kınıyoruz. 

Zira çimento sektörü olarak son iki yıldır borsaya bildirdiğiniz karlılık oranlarınızın % 2000 (iki bin) lerde olması her şeyi açıklamaktadır. 

Sektörün çatı kuruluşu olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ilgili bakanlarımızın konuya müdahil olmalarını önemle arz ediyoruz. 

İnşaat müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) olarak, Anadolu’daki üyelerimizden gelen yoğun şikayetler üzerine İMKON yönetim kurulunu acil olarak toplayıp, her türlü tedbiri almaya yönelik atılacak adımları görüşeceğiz. 

Sorumlu bir STK olarak her daim sektörün, meslektaşlarımızın , vatandaşlarımızın ve kamunun hukukunu korumaya devam edeceğiz. 

Saygıyla kamuoyuna duyurulur”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments