“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİMO: İnşaat sezonu başladı, virüs tedbiri alınsın

İMO: İnşaat sezonu başladı, virüs tedbiri alınsın

Şantiye sezonun açıldığına ve inşaatlarda çalışmaların başladığını belirten İMO Van Şube Başkanı Faruk Görünüş, koronavirüse dikkat çekerek, şantiye denetimlerinin sıklaştırılmasını istedi.  

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şubesi, dünyayı tehdit eden koronavirüs ile ilgili açıklama yaptı. İMO’da yapılan açıklamada konuşan İMO Van Şube Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Görünüş, şantiye sezonun açılması ve inşaatlarda çalışmaların başlamasıyla beraber birden fazla kişi tarafından ortaklaşa kullanılan iş eldiveni, baret, yelek ve iş ayakkabıları gibi ekipmanların, kişiye ait olması gerektiğini belirterek, toplu kullanım alanlarının da düzenli dezenfekte edilmesini istedi. Görünüş, her şantiyede alınması zorunlu olan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) hizmeti kapsamında, İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti veren firmaların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.  

‘Kullanım alanları denetlensin’  

İMO Van Şubesi olarak üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını dile getiren Görünüş, özellikle hijyen koşullarının son derece yetersiz olduğu şantiyelerde, kişisel hijyenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Kentte şantiye sezonunun açıldığını dile getiren Görünüş, “Bu anlamda, özellikle tuvalet olarak kullanılan barakalar, yemek yeme için kullanılan derme çatma mekânlar ve toplu dinlenme alanları işçi sağlığı açısından son derece önemlidir. Bunun yanı sıra birden fazla kişi tarafından ortaklaşa kullanılan iş eldiveni, baret, yelek ve iş ayakkabıları gibi ekipmanların, kişiye özel ve bir başkası tarafından kullanılmaması gerektiği, bu ekipmanların rutin olarak dezenfekte edilmesi, tuvalet, yemek ve dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılan mekanların gözden geçirilmesi, onarılması, iyileştirilmesi, rutin olarak dezenfekte edilmesi ve sağlık açısından elverişli hale getirilmesi gerekir”  dedi.  

‘Rutin kontroller sıklaştırılsın’  

Her şantiyede alınması zorunlu olan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) hizmeti kapsamında, İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti veren firmaların şantiye denetimlerini sıklaştırması gerektiğini belirten Görünüş, “İş yeri hekimlerinin rutin kontrol periyotlarını arttırması, şantiye sahası içerisine, çalışanların rahatlıkla görebileceği ve ulaşabileceği yerlere, koronavirüsten korunma ve kişisel hijyen talimatlarının bulunduğu tabelaların asılması, bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün gerekli duyuruları yapması ve yapı denetim firmaları üzerinden önlemleri aldırması, oldukça önem arz etmektedir” diye konuştu.    Üzerlerine düşen sorumluluğu yapacaklarını yineleyen Görünüş, virüsten korunma talimatlarını içerir broşürleri basıp, dağıtacaklarını belirtti. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments