Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriİMSAD: İnşaat Sektöründe Talep ve Finansman Sıkıntısı Sürüyor

İMSAD: İnşaat Sektöründe Talep ve Finansman Sıkıntısı Sürüyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, inşaat sektöründeki mali sıkışıklık ve talep darlığının yılın ilk dört ayında sürdüğünü; bunun da sektörün sanayi kısmına üretim düşüşü ve istihdam kaybı olarak yansıdığını söyledi.

Sektörde mevcut kredi borçlarının geri ödenmesinde yüksek kur ve faizler nedeniyle sıkıntının sürdüğünü ifade eden Erdoğan, çözüm olarak gündeme gelen gayrimenkul fonlarının ise yurtiçi bankalar ağırlıklı yapısı ve yeni bir kaynak yaratamayacak olması nedeniyle inşaat sektöründeki sorunların çözümüne katkısının sınırlı kalacağını söyledi.

Sektörde yasal ve kurumsal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Erdoğan; finansman, lojistik, enerji ve ihracat alanında atılması gereken iyileştirici adımlar olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden inşaat, geçen yılın ikinci yarısından itibaren daralma sürecine girmiş; üçüncü çeyrekte yüzde 5.3, dördüncü çeyrekte ise 8.7 küçülmüştü.

Reuters ile yaptığı söyleşide, inşaat sektöründe 2019’un ilk iki çeyreğinde de küçülmenin devam edebileceğini belirten Erdoğan, “İnşaat sektöründe yaşanan mali sıkışıklık 2019 yılında da sürüyor. Talep ve satışlardaki gerileme ile birlikte, nakit akışlarında daralma da devam ediyor. Mevcut banka kredi borçlarının geri ödenmesinde yüksek döviz kurları ve faizler nedeniyle sıkıntılar devam ediyor” dedi.

İnşaat sektöründe alınan yeni iş siparişlerinin 2018 yılını 2010’dan bu yana en düşük seviyesinde kapattığını hatırlatan Erdoğan, 2019’da ise talep ve finansman sorunları nedeniyle yeni inşaat siparişlerindeki dalgalanmanın devam ettiğini belirtti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments