Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİnşaat Ruhsatı Sayısında Azalma Yaşandı

İnşaat Ruhsatı Sayısında Azalma Yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 birinci çeyrek verilerine göre, yılın ilk iki ayında inşaat ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5 oranında, daire sayısı ise yüzde 27,9 oranında azaldı. 

TÜİK tarafından kaydedilen verilerde yeni konutlar için yapılan ruhsat başvurularında azalma meydana geldiği gözlendi. 2021 yılının aynı dönemine göre değerlendirilen verilerde 2022 yılı Ocak-Mart ayları arasında yapı ruhsatı verilen bina sayısı 22,5, daire sayısı ise 27,9 seviyelerine düştü. 

Yaşanan bu olumsuz gelişmeye rağmen yapı kimyasalları sektörünün büyümede hız kesmediğini belirten Seramiksan Türkiye Satış Müdürü Mustafa Akbacı, “İMSAD tarafından yayımlanan Yapı Sektörü Raporu’nda, 2020’de yapı kimyasalları üretiminde bir önceki yıla göre yüzde 10 artış yaşandığını görüyoruz. Üretimin 6,15 milyon tona yükseldiği yapı kimyasalları sektörü, bu ivmeyi yeni konut arzının düşüklüğünden aldı. Çünkü yeni konut satın alma ya da kiralama hayali kuranlar, çareyi tadilatta buldu.” dedi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments