“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİnşaat Sektörü 2020’ye Moralli Başladı

İnşaat Sektörü 2020’ye Moralli Başladı

İnşaat sektörü güven endeksi son iki yıldaki kaybını telafi ediyor. Ocak 2020’de yüzde 14.6 artarak 78.9 olan sektörel güven endeksiyle yıla moralli başlarken, gelecek aylarda da artış seyrinin devam edeceği öngörülüyor.

Ocak 2020’de inşaat sektörüne güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 14.6 artarak 78.9 oldu. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinin yüzde 4.6 artarak 93.3; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksinin ise yüzde 33 artışla 64.6 değerini aldığı görüldü. Faiz indirimlerinden direkt etkilenen sektör olarak inşaatta, gelecek dönemde beklenen yeni projeler ve kentsel dönüşümde yapılacak atakların da bu artışı desteklediği belirtiliyor.

Endeks, 2018 ikinci yarısından 2019 sonuna kadar döviz kurundaki artış, yüksek faiz ve enflasyonla birlikte düşük seyrederken, özellikle geçen yıl içinde dip noktaları görmüştü. Mayıs 2019’da da endeks 49.8 seviyesindeydi.

‘Düşük faiz hızı’

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, güven endeksindeki önemli artışın, sektörün sıkıntılarını geride bırakarak; moral ve motivasyon ile geleceğe bakışının pozitif olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu artışın temelindeki etkenin genel faiz oranları ile konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş olduğunu vurgulayan Elmas, “Tüm bunların konut satışlarını artırması, yeni projelerin daha hızlı gündeme gelmesi, istihdama olan etkiyle birlikte genel ekonomi açısından da olumlu gelişmeler yaşanıyor. Sektörün 2020’deki faaliyetlerinin hızlanacağının görülmesi de endeksi yükseltiyor. 2020’de özellikle İstanbul ve deprem riskli alanlarda inşaat yenileme faaliyetleri hızlanacak. Bitmiş konutlar ile 2020’de tamamlanacaklarla birlikte İstanbul’da 300 bin yeni konut var. Bunların değerlendirilmesi lazım” diye konuştu.

Mevcut dönemde bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 0.94 seviyesinden başlıyor. Kamu bankaları ayrıca, birinci el konutta firmalarla yüzde 0.79 oranını uyguluyor.

Düzenleme Etkisi

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, 2019 son çeyreği ile başlayan iyileşme sürecinin hızla devam ettiğini belirtirken, 2020 boyunca pozitif etkenlerin endeksi daha yukarı taşıyacağını söyledi. Durbakayım, “Gerek vatandaşın talebini alıma geçirebileceği koşulların oluşması, gerekse sektörde müteahhitler ve yapılar için hayata geçirilen yeni düzenlemelerle birlikte endeksteki iyileşme sürüyor. Yeni yatırımlar, istihdama katkı ve kentsel dönüşümdeki ataklarla daha da iyi seviyeleri göreceğiz” dedi.

2019’da toplam konut satışının 1 milyon 348 bin 729 olduğunu hatırlatan Durbakayım, faizlerin gerilemesine bağlı olarak ekonomi ve sektördeki güven endeksinin yükselmesi, satışların temelini sağlamlaştırırken 2020 için büyük umut olduğunu dile getirdi.

Sektörel Güven Endeksleri Ocakta Arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre; hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yüzde 2.2, inşaat sektöründe ise yüzde 14.6 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Aralık ayında 93.2 iken, Ocak ayında yüzde 2.2 oranında artarak 95.2 değerini aldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Ocak ayında yüzde 2.2 oranında artarak 105 değerini aldı.

SourceMilliyet
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments