Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİnşaat Sektörü Yeni Yatırımlar İçin Gaza Bastı

İnşaat Sektörü Yeni Yatırımlar İçin Gaza Bastı

Yeni normale geçiş dönemi olan 2020 yılının Haziran ayında kamu bankaları inşaat sektörüne destek kredisi vermeye başlamış ve konut kredisi faiz oranları yüzde 0.64 seviyesine çekilirken ilk taksit ödemesi için de 1 sene erteleme imkanı sunulmuştu. Düzenlenen kampanya kısa sürede büyük rağbet görmüş, ertelenen konut alımı ile beraber satış rakamlarında rekorlar kırılmıştı.

Kamu bankalarının yanında Emlak Konut GYO tarafından da başlatılan 2. sene ödemeli konut projeleri kampanyası sayesinde inşaat sektörü uzun süredir taşıdıkları stok sorununu geride bırakmış ve büyük bir çıkış yakalamıştı. Stokların erimesi ile beraber dev markalar yeni projelerini raflardan tek tek indirmeye başladı.

Stok rakamlarının eritilmesi ile beraber inşaat sektöründe ruhsat alınan yeni bina sayısı neredeyse 2 katına ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2020 senesinin ilk 9 aylık bölümünde rakamlar bir önceki senenin aynı dönemine oranla bina sayısı yüzde 73.7, yüzölçümü yüzde 58.1, değeri yüzde 76.1, daire sayısı ise yüzde 97.9 oranında artış gösterdi.

İnşaat sektörü konut üretiminde ve projelerde gaza basarken şimdiye kadar açıklanan ve lansmanı yapılan markalı projeler şu şekilde;

*Sinpaş GYO Kızılbük Termal Devremülk projesi,
*Ege Yapı The Superior Suites Kordon İstanbul projesi,
*NEF Kandilli Koru Blokları,
*Anadolu Efes’in Bahçelievler’de yer alan fabrika arazisi üzerine NATA tarafından inşa edilecek 700 konutluk proje,
*Tahincioğlu Nidapark Çengelköy konut projesi,
*Rose Marin Butik projesi,
*OYAK Başakşehir projesi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments