“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİnşaat Sektöründe Elektronik İşlem Numarası Dönemi Başlıyor!

İnşaat Sektöründe Elektronik İşlem Numarası Dönemi Başlıyor!

Antalya’da düzenlenen Uluslararası İnşaat Çalıştayı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında kaçak yapılaşma ile mücadelede kararlı olduklarını bir kere daha vurgularken şeffaflığı sağlamak adına elektronik işlem numarası uygulamasına başlayacaklarını söyledi. 

İmar Planı Dijital Askı ile İlan Edilecek! 

Bakan Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında “Elektronik işlem numarası vereceğiz ve bununla birlikte artık tek çatı altında tüm imar planlarını göreceğiz. Şeffaf yönetim anlayışı sergilemek istiyoruz. Adaletli bir yönetim anlayışı sergilemek istiyoruz. İmar planlamalarını adaletli yapacak ve dijital olarak askıya çıkaracağımız süreci de bu düzenlemeyle yapmak istiyoruz. Kaçak yapılaşma tüm ülkelerin problemi. Buna ilişkin bakanlığımız havadan, karadan denetimlerini sürdürmektedir. Yine Meclisimizin yapacağı düzenlemeyle kanun yürürlüğe girdikten sonra ruhsatsız başlayan, ruhsat eklerine aykırı yapıların, tespit edilmesi halinde, kaçak yapıların tapu kayıtlarına; bu yapıların satılamayacağı ve kiralanamayacağına ilişkin şerh konulacak” diyerek yeni uygulamayı duyurdu. 

Köylerde ve Yaylalarda Kaçak Yapılaşmaya Geçit Yok! 

Son dönemde sık sık haberlere konu olan kaçak yapılaşma hakkında da açıklamada bulunan Bakan Murat Kurum “Köylerimizde, yaylalarımızda kaçak yapılaşmayla mücadele etmek adına, burada yapılacak yapılarında valilik kanadıyla ruhsatlandırıyoruz. Vatandaşımızdan, köylümüzden buna ilişkin herhangi bir harç alınmadan, sadece can ve mal güvenliğini temin edebilmek amacıyla, yapacakları yapılarda ruhsata ve mevzuata uygun yapıların valilik onayına müteakip inşaatların yapımına müsaade edilecek” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments