“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİnşaat Sektöründe Yılın 3 Çeyreği Nasıl Geçti?

İnşaat Sektöründe Yılın 3 Çeyreği Nasıl Geçti?

Pandemi, inşaat maliyetlerindeki artış, konut satışlarında yaşanan düşüşler ve faizlerin yüksek olması nedeniyle inşaat sektörü yılın ilk 3 çeyreğini durgun geçirdi. Sektör temsilcileri ise son çeyrekte atılacak ekonomik adımlardan umutlu.


Türkiye’nin lokomotifi inşaat sektörü, pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer alıyor. 2021 yılının ilk 3 çeyreğine bakıldığında sektörün önceki yıllara oranla durgun seyrettiği görülüyor. Bununla birlikte sektör temsilcileri son çeyrekte yapılacak bir olası faiz indiriminin sektöre can suyu olacağını düşünüyorlar.


Sektörün ilk çeyreğini değerlendiren Home Yapı Kurucu Ortağı Nevzat Ülküseven, geçtiğimiz yılın mart ayından itibaren pandeminin en yoğun dönemlerinde, inşaat sektörü olarak büyük sıkıntılar çektiklerini söyledi. Sonrasında alınan önlemler ve uygulanan faiz indiriminin sektöre hareket getirdiğini ve yaz aylarından itibaren konut satışlarında önemli bir artış yaşandığını ifade eden Ülküseven, bu durumun stoklarda ciddi bir erimeye yol açtığını dile getirdi. Bunun neticesinde müteahhitlerin yeni projelere başladıklarını ve üretimi artırdıklarını belirten Ülküseven, sektördeki canlanmanın 2021 Mart ayında politika faizindeki yükselişle yavaşlamaya başladığını aktardı. Ülküseven, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl aynı döneme baktığımızda piyasaların daha durgun olduğunu söyleyebiliriz. Bugün konut fiyatlarının geldiği nokta ve faizlerin yüksekliğinin bu durgunlukta etkisi büyük. Yılın son çeyreğinde yapılacak faiz indirimi 2022 için umut verici olacaktır.”


“Fabrika ve Villa Projeleri Devam Ediyor”
Home Yapı Kurucu Ortağı Hasan Aksel Yağcıoğlu ise, maliyetlerin yükselmesinin yanında arsa fiyatlarındaki yüksekliğin de yeni konut projelerini olumsuz etkilediğini söyleyerek “Müteahhitler yeni projeye başlayıp risk almak istemiyor. Yapılan yatırımın geri dönmesindeki belirsizlik bunun en büyük nedeni. Fabrika projeleri ve villa projelerimiz devam ediyor” dedi.


Home Yapı açısından baktığımızda sanayi projelerinin tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Yağcıoğlu, ihracat yapan sanayicinin kredi bulma kolaylığının bu alanda büyük rahatlık sağladığına dikkat çekti. Yağcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Kılıç Otomat Fabrikası, Nehir Kağıtçılık Fabrikası devam eden projelerimiz. Villa projesi olarak da Dedemin Konakları ile Gümüşyaka Kurtsan Villaları devam ediyor. 2021 yılını dengede geçirirsek atılacak olumlu ekonomik adımlarla sektörün 2022’ye daha iyi başlayacağını düşünüyorum.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments