Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİnşaat Sektöründeki Daralma Derinleşiyor

İnşaat Sektöründeki Daralma Derinleşiyor

Türkiye ekonomisinde önemli paya sahip olan inşaat sektöründeki daralmanın derinleştiğini söyleyen Konya Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Küçük, maliyet artışlarının sektörü çıkmaz soktuğunu söyledi. 

İnşaat malzemelerinde artan girdi maliyetlerinin baskısı ile yaşanan daralmanın sektörü oldukça zor duruma soktuğunu ifade eden Gökhan Küçük, “İnşaat malzemesi fiyat artışları durmak bilmiyor. Haziran 2021-Nisan 2022 döneminde de başlıca inşaat girdilerinin fiyatlarında artış oranı yüzde 130’u aşmış durumda. Pandemi ve döviz kurundaki gelişmelerle inşaat malzeme fiyatlarında artış yaşanmıştı. Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte fiyat artışları kritik hale geldi.” dedi.

Sektördeki yatırımların 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 9,8 oranında gerilediğini hatırlatan Küçük, “İnşaat sektöründe büyümeye yönelik adım atabilmesi, inşaat yatırımlarının canlanabilmesi için maliyet baskısını azaltacak çözümler üretilmesi gerekiyor. Kamunun yatırım programlarının bu çerçevede yol gösterici olması, KDV indirimi ve benzeri teşviklerle sektörün önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz. Maliyet baskısıyla yeni konutta fiyatlar artıyor, bu da yeni konut üretiminde geri gidilmesine sebep oluyor. Orta ve dar gelirli kesim için konut sahibi olmak giderek zorlaşıyor. İnşaat yatırımlarını finanse edebilecek çözümler üretilmesi sektöre nefes aldıracaktır. Konut fiyatlarında payı yüksek olan arsa maliyetlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar bu açıdan büyük önem taşımaktadır.” açıklamalarında bulundu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments