“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİnşaat Sektöründen Yeni Talep: Altyapı Faaliyetleri Mücbir Sebep Kapsamına Alınmalı

İnşaat Sektöründen Yeni Talep: Altyapı Faaliyetleri Mücbir Sebep Kapsamına Alınmalı

Ekonomide yaşanan dalgalanmalardan en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü mücbir sebep kapsamı ile bir nebze rahat nefes almıştı. Sektörde yapılan yeni görüşmelerde alt yapı sektörünün de mücbir sebep ilan edilen sektörler arasına alınması talebi gündeme geldi. Türkiye Müteahhitler Birliği TMB Nisan 2020 İnşaat Sektörü Analizi Raporu detayları haberimizde.

İnşaat sektörü için mücbir sebep ilan edilmiş ve SGK primleri ile vergi ödemeleri ötelenerek bir nebze rahat nefes alınması sağlanmıştı.  Ancak ne yazık ki alt yapı sektörü bu kapsamın içine dahil edilmemişti. Zaten son 1,5 yıldır daralan inşaat sektöründe korana virüs salgını nedeni ile yeniden sıkıntılı günler yaşanırken Türkiye Müteahhitler Birliği alt yapı sektörünün de kapsama dahil edilmesini istedi. 

Türkiye Müteahhitler Birliği: “Mücbir sebep ilan edilen sektörlere inşaat sektörü de dahil edilmeli!”

Nisan 2020 İnşaat Sektörü Analizi Raporu verilerini yayımlayan Türkiye Müteahhitler Birliği TMB “Özellikle kısa ve esnek çalışma modellerinin geliştirilmesi, SGK primleri ve vergi ödemelerinin ötelenmesi gibi önlemler istihdam kapasitesi yüksek olan inşaat sektörü tarafından önemli; ancak altyapı faaliyetlerini kapsam dışında bırakması nedeniyle eksik bulunmuştur” ifadeleri ile alt yapı sektörüne dikkat çekti.  Bankalara da seslenen Türkiye Müteahhitler Birliği bankalardan kredi başvurularını hızlı onaylamalarını, bu süreçte kimseye zorluk çıkarılmamasını, kredi yapılandırma konusunda da esnek davranılmasını talep etti.

Süreçte konu hakkında çok sayıda şikayet aldıklarını belirten TMB bankalar yönelik şikayetlerde artış olduğunu söyledi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments