“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİnşaatta Devrim! Yüksek Kat Dönemi Sona Eriyor...

İnşaatta Devrim! Yüksek Kat Dönemi Sona Eriyor…

Milyonları ilgilendiren inşatta yüksek kat dönemini sona erdirecek yeni bir tasarı meclis gündeminde. Şehirlerin silüetini bozan yüksek yapı dönemi resmen sona erecek.

Türkiye genelinde özellikle büyükşehirlerde yüksek katlı inşaatlarda inşaat sektörü, büyük rantlar, düzensiz yapılarla hafızalarda kalırken yeni bir tasarı ile bu dönem resmen sona erecek. Meclis Gündemine gelen şehirlerin siluetini bozan yüksek yapıların önüne geçecek yasal düzenleme için yeni bir tasarı gündemde. Peki inşaat sektörünü yakından ilgilendiren bu tasarıda neler yer alıyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan yatay-dikey mimari tartışmalarını kökünden çözecek bir kanun teklifi Meclis gündemine getirildi. Türkiye genelinde özellikle kaçak yapılara geçit verilmeyecek ve rant vergisinin adil paylaşımının önüne geçilmesini amaçlayan yeni kanun teklifi Meclise sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından imar planlarında karşılaşılan davaların ivedi yargılama ile mahkemelerde görülmesinin önünü açan, kaçak yapılarla ilgili düzenlemeler getiren, yüksek binaların inşasının önüne geçilecek kanun teklifi meclise sunuldu.

Yüksek Katlı Binalara Son!

Türkiye’nin önemli büyükşehirlerinde büyük rantlar ile özellikle yüksek katlı binaların önüne geçecek kanun teklifi ile adeta bir dönem sona ermiş olacak. Siluet tartışmaları devam eden pek çok şehirde bu sayede yeni dönemde kuleler yükselemeyecek. Mevcut var olan ortalama yüksekliklere bakılarak yükseklikler belirlenecek. Kanun teklifinde binalar tıraşlanmayacak, mevcut yapılarla ilgili bir durum ise bulunmuyor.

Diğer taraftan aynı kanun teklifinde belediyeleri de yakından ilgilendiren maddeler yer alacak. Bu kapsamda parsel bazlı bir imar değişikliğinin de önüne geçilerek belediyelerin bu yetkileri alınmış olacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments