Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİnşaatta Güven Endeksi Yüzde 1 Arttı

İnşaatta Güven Endeksi Yüzde 1 Arttı

Ekim ayı sektörel güven endeksi verileri açıklandı. Buna göre inşaat sektöründe güven endeksi yüzde 1 oranında arttı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, ekimde aylık bazda inşaat sektöründe yüzde 1 arttı.
Açıklanan resmi rakamlara göre, endeks Eylül ayında 117,8 iken, Ekim ayında yüzde 2,1 oranında yükselerek 120,3 olarak kaydedildi.


Hizmet sektöründe bir önceki aya oranla son üç aylık süreçte iş durumu alt endeksi yüzde 3,8 yükselerek 124,7 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi yükselerek 3,2 artarak 119,1 değerini aldı. Gelecek üç aylık süreçte hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise yüzde 0,8 düşerek 117 oldu.
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Eylül’de  91,8 iken, Ekim ayında yüzde 1 oranında yükselerek 92,7 değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya oranla alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 1,9 düşerek 81,5 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 3,5 artarak 103,9 oldu. 


İnşaat sektöründe Ekim’de  girişimlerin yüzde 57,0’ı faaliyetleri engelleyen herhangi bir faktörün bulunmadığı yüzde 43’ü ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör olmadığını dile getirdi. İnşaat sektöründe faaliyetleri engelleyen temel faktörlerden; “finansman sorunları” Eylül’de yüzde 25,7 iken Ekim’de  yüzde 30, “talep yetersizliği” Eylül’de  yüzde 22,2 iken Ekim’de yüzde 20,6 ve “diğer faktörler” Eylül ayında yüzde 18,3 iken ekim ayında yüzde. 17,4 oldu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments