Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriIsı Pompası Sayesinde Az Enerjiyle Isıtma İhtiyacını Karşılamak Mümkün

Isı Pompası Sayesinde Az Enerjiyle Isıtma İhtiyacını Karşılamak Mümkün

Üçay Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, yaptığı açıklamada, ısı pompası adı verilen ve batı ülkelerinde giderek yaygınlaşan sistem ile evsel kullanımda çok az elektrik enerjisi harcayarak ısıtma ve soğutmanın gerçekleştirilebileceğini söyledi.


İklim krizi tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde kapımıza dayandı. Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı krizi yavaşlatmak ve durdurmak için daha da önem kazanıyor. Üçay Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, ısı pompası adı verilen ve batı ülkelerinde giderek yaygınlaşan sistem ile evsel kullanımda çok az elektrik enerjisi harcayarak ısıtma ve soğutmanın gerçekleştirilebileceğini söyledi.


Ülke olarak yenilenebilir enerjiye ilişkin ciddi bir potansiyele sahip olduğumuzu belirten Üçay Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, “Evsel kullanımda en çok tercih edilen cihazımız ‘ısı pompası’ çok az elektrikle ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu sayede hem maliyet hem de enerji tüketimi asgari bir seviyeye çekilebilir” dedi.


“Ges Projeleriyle İklimlendirme Sorunu Çözülebilir”
Küçük alanlarda bile kurulabilecek GES (Güneş enerji santrali)’lerle iklimlendirme sorununun çözülebileceğini ifade eden İlgin Eray, enerji tüketiminin yüzde 35 ila yüzde 40’ını tüketen iklimlendirmede de yenilenebilir enerji kullanımının mümkün olduğunu dile getirdi. Isı pompası adı verilen ve Batılı ülkelerde giderek yaygınlaşan sistem ile çok az elektrik enerjisi harcayarak ısıtma ve soğutma yapılabilediğini ifade eden Eray, küçük alanlarda bile kurulabilecek GES’lerle ısı pompasına enerji sağlanarak, çok düşük maliyetlere iklimlendirme sorununun çözülebileceğini dile getirdi. Eray, sözlerine şöyle devam etti: “Başlangıç maliyeti yüksek olsa da hem enerji tüketiminin sıfıra indirgenmesi böylece işletim maliyetinin de bakım giderleri çıkartıldığında sıfıra yakın bir noktaya getirilmesi sağlanabilir.”


“Evsel Kullanımda Kendi Enerjimizi Üretmeyi Hedefliyoruz”
İklim krizi sorununa bütüncül yaklaştıklarını belirten İlgin Eray, evsel kullanımda kendi enerjilerini üretmeyi hedeflediklerini aktardı. “Bunu gerçekleştiremezsek dahi en azından iklimlendirme konusunda karbon ayak izimizi sıfıra indirgeyecek sistemleri geliştirecek bir noktada olmayı niyetliyoruz” diyen Eray, elektriğin her alana nüfuz ettiği bir çağa yaklaştıklarını söyledi.

Eray, “Kendi enerjilerini üreten evler sadece iklimlendirmede değil, araçlarında kullandıkları enerjilerini de üretebilecekler. Şimdilik müstakil evler için planlanan bu sistemler, yakın gelecekte daha kompleks, yüksek katlı yapılara da uygulanabilir. Enerjisini kendi üreten konutlar hem ısıtma hem de soğutmasını ısı pompaları yardımıyla gerçekleştirebilir, otoparkta bekleyen araçlar yenilenebilir enerjiyle şarj edilebilir” dedi.


“İrlanda 2030 Yılına Kadar 600 Bin Isı Pompası Kurmayı Hedefliyor”
İrlanda’nın 2030’a kadar 600 bin ısı pompası kurma planını duyurduğunu ifade eden Eray, “İrlanda 2030 yılına kadar 400.000’i mevcut binalarda olmak üzere 600.000 ısı pompası kurmayı planlıyor. İrlanda’da 2020 yılı sonunda yaklaşık 44.000 ısı pompası kuruluydu” dedi.


Türkiye’de kurulacak bir GES’in enerji üretme değerinin başka ülkelerdeki GES ile kıyaslanınca kat be kat daha fazla olduğunu söyleyen Eray, “Türkiye gibi bir gerçek güneş ülkesinde GES’ten yeterince faydalandığımızı söylemek zor. Herkes ekonomik sebepleri gerekçe gösteriyor ama önemli olan düşünsel engelleri aşmak” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de Yaklaşık 80 Milyon Metrekare Çatı Alanı Var”
Pek çok ülkenin kendi yenilenebilir enerji çözümlerini ortaya koyduğunu ifade eden Eray Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeline dikkat çekti. “Türkiye’de yaklaşık 80 milyon metrekare çatı alanı var” diyen Eray, “Bu büyüklükteki bir alanda günümüz teknolojisindeki güneş enerjisi panellerini kullanıldığında Keban ve Atatürk Barajı’nın ürettiği ölçekte bir enerji üretmemiz olası” dedi.

Üçay Grup olarak Bodrum’da başlattıkları zero house konseptinin farklı bölgelerde, farklı meskenlere uygulanabileceğini söyleyen Eray “İstanbul’da kentsel dönüşümle elde edilecek binalarda bile milyarlarca TL’lik ekonomik potansiyel var” açıklamasını yaptı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments