Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİskansız Binalar İmar Affından Nasıl Yararlanacak?

İskansız Binalar İmar Affından Nasıl Yararlanacak?

Yapı Kayıt Belgesi ile İskan Nasıl Alınacak?

Milyonlarca yapı izni ekledi ve izinlere uygun ikamet izinlerini alamadı. Bu, kullanılmayan daireler için büyük zorluklara neden oldu çünkü kredi yok ve satış sorunları var. Peki imar ve konut affı bu binaları nasıl etkileyecek?

Yapı Kayıt Belgesi İskan mı?

Hayır. Yapı kayıt belgesi iskan yerine geçmez. Bu belge sadece başvuruda bulunan kişinin verilen af hakkından yararlanmak istediğini gösterir. Yapı kayıt belgesi sayesinde bina kaçak yapı statüsünden çıkar.

İkinci adımda bu belgeyi alan kişinin ikamet izni başvurusu yapması gerekmektedir. Bu belge sayesinde geçmişte iskan edilmeyen binalar artık iskân hakkına sahiptir. Yani bu belge yerleşim kanıtı olarak kullanılmayacak, ancak binanın işgalinin önündeki tüm engellerin aşılmasını sağlayacaktır.

İskan Olmayan Bina İmar Affından Nasıl Yararlanacak?

İskansız binalar için imar affı hakkı tanınacak. Bunun için iskanı olmayan binada yer alan tüm kat maliklerinin yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi yeterli olacak.

Başvuruyu bina adına apartman yöneticisi yapabilecek. Yani bina parayı kendi içerisinde toplayacak ve tek bir kat maliki ya da apartman yöneticisi bu ücreti ödeyecek.

Kaçak Binalar İmar Affı Ücreti Ne Kadar Olacak?

Konut dışı binalarda imar af ücreti olarak bina değeri 3’ün üzerinde arsa bedeli ödeyecektir. Ayrıca bu tutarın %3’ü inşaat maliyeti olarak ödenecektir. Örneğin: bina, 5 katlı bir konut olmaksızın 1.00 metrekarelik bir arsa üzerinde yer alıyor, toplam 93.000 liralık, 90.000 liralık arsa payı ve 3.000 liralık inşaat bedeli ödeyecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments