Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerUlaştırma Haberleriİstanbul'a 8 İstasyonlu Yeni Hat Geliyor

İstanbul’a 8 İstasyonlu Yeni Hat Geliyor

Toplam 8 istasyondan oluşacak Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı’nın lansmanı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katılımıyla gerçekleştirildi.


İstanbul’da yeni bir ulaştırma projesi geliyor. Toplam 8 istasyondan oluşacak Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı’nın lansmanı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katılımıyla gerçekleştirildi.


Konuyla ilgili açıklama yapan Karaismailoğlu, tarihi güzellikleri ve turistik cazibesiyle mega kent İstanbul’un merkezi Sirkeci’de olduklarını, buranın emeğe, üretime, alın terine ev sahipliği yaptığını söyledi. Sirkeci’nin İstanbullular ve yabancı misafirler için bir kesişim ve buluşma noktası olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, “Fatih Sultan Mehmed Han’ın bizlere emanetidir. Tarihi Yarımada. Sur içi… Bu nedenle biz de Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistem hattını bir ulaşım projesi olmasının çok ötesinde planladık” dedi.


“Demiryolu Projelerine Öncelik Verdik”

Hükümetleri döneminde tüm ulaşım modlarında Türkiye’yi bölgesinde lider, dünyada etkin, bir geçiş ve bağlantı noktası hâline getirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, Türkiye’de bir buçuk asırdır var olan demiryolu yatırımlarının Cumhuriyet’in ilk yıllarından sonra, maalesef uzun dönem ilgisizliğe ve kendi kaderine terk edildiğini söyledi. 2003 yılından itibaren demiryolu yatırımlarına da öncelik verdiklerini ifade eden Karaismailoğlu, ilk iş olarak, mevcut demiryolu ağlarının tamamını yenilediklerini belirtti. Karaismailoğlu,’nun verdiği bilgilere göre; demiryolu uzunluğunu 12 bin 803 kilometreye çıkarıldı. 3 bin 500 km yeni demiryolu inşaatı ise halen devam ediyor.


2003-2020 yılları arasında demiryolu yatırımları için 212 milyar liralık yatırım yaptıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Çin’den İngiltere’ye kadar uzan İpek Demir Yolu hattının Orta Kuşağı’nda uluslararası geçiş ve lojistik merkezi olduk… İstanbul’da da 7 hatta raylı sistem yapım çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Bu 7 projenin toplam uzunluğu, 103,3 kilometredir. Muhalefetin ne dediğine kulak asmadan, polemiğe girmeden, eser siyasetimizden ödün vermeden milletimiz için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Projelerimiz tamamlandığında, İstanbul’un raylı sistem uzunluğu 354,3 kilometreye yükselecek.” dedi.


Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Özellikleri
Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı’nın İstanbul’a değer katacak çok önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, projenin detayları hakkında bilgi verdi.


Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi, Kazlıçeşme-Sirkeci arasında atıl bulunan 8,5 kilometrelik bir raylı sistem hattının; yaya odaklı, çevreye duyarlı bir şekilde yeniden canlandırılması çalışması olacak. Bu proje; 74 bin metrekarelik yeni yeşil alanı ile 7,5 kilometrelik bisiklet ve 6,5 kilometrelik yaya yolu ile 10 bin 120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik kapalı sosyal ve kültürel alanı ile İstanbul’a değer katacak. Projede 27 adet sanat yapısı, 9 adet yaya ve 12 adet karayolu geçidi ile 3 adet yaya ve 1 adet de karayolu üst geçidi yer alacak.


Projenin 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanarak açılması hedefleniyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments