Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİstanbul'da Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon TL'nin Üzerinde Olan İlçeler Belirlendi

İstanbul’da Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon TL’nin Üzerinde Olan İlçeler Belirlendi

Endeksa verilerine göre; İstanbul’da ortalama konut fiyatı 1 milyon TL üzerinde olan ilçeler Adalar, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz, Kadıköy, Sarıyer ve Şile.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini 200 baz puan indirerek yüzde 16’ya düşürmesinin ardından kamu bankaları konut kredileri faiz oranlarında 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda yüzde 1,34 faiz oranları uygulayacak. Bu uygulamanın gayrimenkul sektörünü hareketlendirmesi bekleniyor.


Yeni Nesil Gayrimenkul Değerleme Ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksa.com’un verilerine göre, İstanbul’da ortalama konut fiyatı 1 milyon TL üzerinde olan ilçeler Adalar, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz, Kadıköy, Sarıyer ve Şile. İstanbul genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 111 TL, ortalama konut fiyatı 577 bin 543 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 22 yıl. İstanbul’da ortalama konut fiyatı 1 milyon TL üzerinde olan ilçeler ise Adalar, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz, Kadıköy, Sarıyer ve Şile.

“Faiz İndirimi Konut Sektörüne Olumlu Şekilde Yanısyacak”
Faiz indirimini değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, faiz indirimlerinin konut sektörüne olumlu şekilde yansıyacağının altını çizerek, “Bunun iki nedeni var: birincisi, mevduat faizlerindeki düşüş beklentisi. Bu düşüş, yatırımcıyı alternatif alanlara yönlendirecek veya konut almak isteyen, ama nakit parasını mevduatta tutmayı tercih eden yatırımcıyı gayrimenkul almaya yönlendirecek. İkincisi, öncelikle kamu bankaları nezdinde başlayan cazip konut kredisi faizleri ile konut kredisi kullanımının artması. Kamu bankaları daha önce 1 milyon TL altı için ortalama yüzde 1.37, 1 milyon TL üstü için ise ortalama yüzde 1.41 konut kredi faizi uyguluyordu. Şimdi bu rakamlar 1,29 ve 1.34 olarak değişti. En son faiz indirimini pandemiyle birlikte 2020 Haziran ayında yaşamıştık. Gayrimenkul sektörü 2021 yılının 3. Çeyreğinde zaten artışa geçmişti. 3. çeyrekte konut satış adedi ve ikinci el konut satış adedi geçen çeyreğe göre %37 arttı. Bu faiz indirimlerinin etkisi ile satış adetlerinin daha fazla artacağını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments