“Yapiradar
Ana SayfaHaberlerKonut Haberleri‘’İstanbul’daki Boş Binalar Satın Alınsın’’

‘’İstanbul’daki Boş Binalar Satın Alınsın’’

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, yeni konut için ayrılan 30 milyar TL’lik bütçe ile İstanbul’da bulunan 1 milyon boş binanın satın alınarak kamulaştırılmasını önerdi. 

Türkiye’de barınma sorununa çözüm bulunması amacıyla hükümet tarafından 30 milyar TL bütçe ayrılması kararlaştırılmıştı. Ancak, bu bütçeyle günümüz koşullarında 10 bin adet konut yapılabileceğini söyleyen KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, “Bunun yerine İstanbul’da duran boş konutları alıp satması daha faydalı. Çünkü bitmiş konutta finansman maliyeti koymasına gerek yok. Kentte 1 milyona yakın boş konut olduğu söyleniyor. Eğer bu doğruysa bunun 500 bininin sağlam olduğu düşünülürse ve İstanbul’da 300 bin riskli yapı varsa bu riskli yapı stokunu 1 günde taşıma imkanımız olacak.”önerisinde bulundu. 

İstanbul’da kullanılmayan boş konutların kamulaştırılması gerektiğini vurgulayan Kurt, “100 metrekarelik bir konutun arsa ve finansman hariç inşaat maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna arsa ve finans maliyeti eklendiğinde bir konutun maliyeti en az 2.5 milyon TL’ye çıkıyor. Arsa maliyeti sıfır olursa da 1.5 milyona satmam lazım. Ancak 1.5 milyon liraya alacak kitle alt gelir grubu mu? Böyle bir alt gelir grubu yok. 4 bin 200 TL asgari ücretin olduğu bir yerde sosyal konut için boşuna enerji harcamam dedim. O nedenle yakında orta gelir grubu için konutlar üreteceğiz. Burada evi olmayanlara öncelik vereceğiz. Öyle bir sosyal fayda sağlayacağız” dedi. Enerjilerini kentsel dönüşüme vereceklerini kaydeden Kurt, “Eskiden yanında olan İBB meclisi varken, şimdi karşımızda olan İBB meclisi var. Eğer meclis bizde olsaydı kaynakları verimli kullanarak 6 ayda ülkeyi çok farklı bir yere getirebiliriz.” şeklinde konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments