Ana SayfaHaberlerUlaştırma Haberleriİstanbullulara Hızray Müjdesi!

İstanbullulara Hızray Müjdesi!

Mega kent İstanbul’a nefes aldıracak yeni metro hatları planlanmaya devam ediyor. Yeni hat; İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna, Beylikdüzü’nden Pendik’e kadar 72 kilometre boyunca uzanacak.

Bu sene ihalesi yapılması planlanan “Hızray” adı verilen yeni metro hattı saatte 70-80 kilometre hıza ulaşacak metro ile iki mesafe arasını yaklaşık olarak 1 saate düşürecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Raylı Sistemlerde Büyük Hamle” toplantısı gerçekleştirdi. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un toplu taşıma sisteminin ana omurgası, raylı sistemler olmak zorundadır” dedi.

Ekrem İmamoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının tamamlayacağı 91.5 kilometrelik hatlarla birlikte, İstanbul’un raylı sistem ağı, 424.85 kilometreye ulaşmış olacak. 2024-2029 arasında projelerini hazırladığımız yeni hatlarla birlikte, toplam ağımız 622.15 kilometreye çıkacak” dedi.

İmamoğlu Beylikdüzü–Esenyurt–Sefaköy–İncirli Metro Hattı için de bu yıl ihaleye çıkılacağını dile getirdi.

Ayrıca Rumeli Hisarı-Aşiyan füniküler hattı bu sene içerisinde açılacağını, İTÜ-İstinye ve Altunizade-Beylerbeyi arasına 2 yeni füniküler hattının daha yapılacağını belirtti.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments