Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİzmir'in Dönüşümü Hızla Sürüyor!

İzmir’in Dönüşümü Hızla Sürüyor!

30 Ekim’de İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında yaşanan 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası Bayraklı ve Bornova’daki proje alanları dışında ağır hasar gören 488 binanın daha yıkım işlemi başlatıldı. Depremin ardından 215 bin binada hasar tespit işlemi yapılan kentte, 680 ağır ve 800 orta hasar gören binayla ilgili sürdürülen yıkım ve güçlendirme çalışmaları devam ediyor.

Bayraklı ve Bornova’da 100’e yakın binanın yıkımının tamamlanmasından sonra söz konusu alanlarda yeni yapılar için inşaat sürecine geçildi.

Diğer ağır hasar gören binalardan 488’i için de yıkım tebligatları hak sahiplerine gönderildi. Yıkım ruhsatı alınan yaklaşık 100 binada tahliye işlemleri bitirildi. Yıkımı tamamlanan binaların olduğu alanlarda da enkaz kaldırma işlemlerinden sonra yeni konut inşaatları yükselecek.

İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak, depremin üzerinden 5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen yıkım çalışmalarında hızla yol alındığına dikkat çekti.

Ağır hasarlı olduğu belirlenen binalardan ruhsat işlemleri tamamlananların yıkımına başlandığını, bu kapsamda yaklaşık 100 binada çalışmanın sürdüğünü dile getiren Albayrak, “Bunların dışında binalarını yıkmak istemeyen vatandaşlarımız için önümüzdeki günlerde valiliğimiz ihaleye çıkarak bu binaların yıkılmasını sağlayacak” dedi.

İlçe belediyelerinden yıkım ruhsatlarını bir an önce vermelerini beklediklerini, çünkü ağır hasar gören binalar arasında tehlike arz eden yapılar olduğunu vurgulayan Albayrak, orta hasarlı binaların da bir yıl içinde güçlendirilmemesi durumunda ağır hasarlı kabul edileceğini ve yıkım işlemlerinin derhal başlatılacağını dile getirdi.

Albayrak, hak sahiplerinin mağdur olmaması için çalışma yaptıklarını ifade ederek şöyle devam etti:

“Bütün proje alanlarında inşaatlar başladı. Bayraklı Şehir Hastanesi yanında bulunan rezerv alanda ilk etap ihalemizi 397 konut olarak yaptık, bölgede çalışmalar başladı. Bu ay itibarıyla orada 3 bin 500 konutun daha yapım ihalesine çıkacağız.”

Vatandaşların yıkımını üstlendiği binalarla ilgili inşaat işine bakanlığın karışmadığını ancak hak sahiplerine rezerv alanda yapılacak konutlardan verileceğini belirten Albayrak, isteyenlerin kendi arazilerinde de inşaatlarını yapabileceğini dile getirdi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments