Kamu Müteahhitleri İçin Merkez Bankası İhtiyat Akçesinden Karayollarına 2 Buçuk Milyar Aktarıldı!

Kamu Müteahhitleri İçin Merkez Bankası İhtiyat Akçesinden Karayollarına 2 Buçuk Milyar Aktarıldı!

Merkez Bankası ihtiyat akçesi için yapılan kanun değişikliği sonrasında Hazine’ye aktarılan kaynak kullanılmaya başlandı. Karayolları müteahhitleri için 2,5 milyar lira aktarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasa ile beraber Merkez Bankası ihtiyat akçesi için belirlenen rakam Hazine’ye kaynak olarak aktarılmıştı.

21 Milyar Liralık Kaynak Merkez Bankası Kasasından Hazine Kasasına Aktarılmıştı

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası’nın kefen parası olarak isimlendirilen ihtiyat akçesi tutarı yapılan yasa değişikliği ile Hazine kasasına aktarılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kasasına yapılan yasal değişiklik ile Merkez Bankası kasasından 21 milyar liralık kaynak aktarımı gerçekleştirilen Merkezin toplam ihtiyat akçesi tutarı 41 milyar lira olarak açıklanmıştı.

Karayolları Müteahhitleri Alacaklarını Tahsil Edecek!

Uzun süredir ödenek sorunları nedeni ile hak edişlerini almakta zorlanan kamu müteahhitleri için ihtiyat akçesi tutarından 2,5 milyar liralık bölüm kaynak olarak Karayolları Genel Müdürlüğü kasasına aktarıldı.

Aktarılan bu tutardan büyük bir bölümü Karayolları müteahhitleri için kalan bölümü ise enerji alanında faaliyet gösteren şirketler için ödeme kaynağı olarak kullanılacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü bugünden itibaren ödemeleri belirleyecek ve peyderpey ödeme yapmaya başlayacak. Hak edişi bekleyen firmalara sırasıyla ödeme yapılacak.

Aktarılan kaynağın tükenme durumunda ise Karayolları yeni ödemeler için Hazineden bir kere daha kaynak talebidne bulunabilecek.