Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerKamu Yatırımlarına Döviz İstisnası

Kamu Yatırımlarına Döviz İstisnası

Ev, iş yeri, arsa satış ve kira sözleşmelerinde Türk Lirası dönemi resmen başladı. Düzenlemede bazı konularda istisnalar getirildi. Buna göre, mega projelerin sözleşmeleri döviz üzerinden yapılabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ yayımlandı. Karara göre, döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmeler Türk Lirası’na dönüştürülecek. Buna göre Türkiye’de yerleşik kişiler, yapacakları menkul ve gayrimenkul satış, kiralama sözleşmeleri ile iş ve hizmet sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapamayacak.

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre, karar ile döviz kuru artışları frenlenecek. Dövizdeki ani yükselişlerin ülke ekonomisinde yapacağı hasar en aza indirilecek.

Kamu Yatırımlarına İstisna

Hayata geçirilen düzenleme mega müteahhitleri es geçti. Kamu yatırımları olan köprü, otoyol, tünel, havaalanı, elektrik santralleri ve hastane gibi mega projeler döviz yasağı kapsamına alınmadı. Yeni düzenleme kapsamında, mega projeleri yapan büyük müteahhitler, kredi sözleşmelerini döviz üzerinden yapabilecek.

İşte yeni tebliğ ile dövizin yasaklandığı bazı alanlar:

– Konut ve AVM’ler dahil işyeri gibi gayrimenkul satış ve kiralamaları.

– İş sözleşmeleri.

– Danışmanlık, aracılık ve taşımacılık dahil hizmet sözleşmeleri.

– İş makineleri dahil taşıt satış ve kira sözleşmeleri.

– Kamu kurumlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmeleri.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments