“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKanal İstanbul'da İlk İhale Tarihi Belli Oldu!

Kanal İstanbul’da İlk İhale Tarihi Belli Oldu!

Kanal İstanbul Projesi’nin ilk ihale tarihi belli oldu. Kanalın etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması ve yeniden yapılması için ihale tarihi açıklandı…

Merkezi hükümet ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) karşı karşıya getiren Kanal İstanbul projesi için ilk ihale tarihi açıklandı. Kanalın etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması ve yeniden yapılması için ihale düzenlenecek. İhale tarihi ise 26 Mart olarak belirlendi. 

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak isimlendirdiği Kanal İstanbul’un yapım ihalesinin tarihi merakla beklenirken, projenin etki alanındaki iki tarihi köprünün yeniden yapımı için düzenlenecek ihalenin tarihi açıklandı. 

350 Günde Taşıyıp, Yeniden İnşa Edecekler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan kanalın etki alanında bulunan Odabaşı (Başakşehir) ve Dursunköy (Arnavutköy) köprülerinin yeniden yapım (rekonstrüksiyon) projesi için 26 Mart 2020 tarihinde ‘etüd proje hizmet alımı’ ihalesi yapılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen ihalede yapılacak işin süresi 350 gün olarak belirtildi. 

İhale için hazırlanan özel teknik şartnamede, işin amacı şu şekilde belirtildi:

“Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması.”

Lazer Tarama ve İHA’lar Kullanılacak

Şartnameye göre köprü civarında araştırma kazıları yapılarak başlangıç ve bitiş yerleri tespit edilecek. İhaleyi alan firma; köprünün sökümü, yapı elemanlarının taşınması, yeniden yapılması ve eksik bölümlerinin tamamlanması işlerini üstlenecek. Köprünün özgün konumuna yakın bir konuma taşınması için alternatif yerlerin araştırmasını yapacak ve köprülerin taşınacağı yerleri belirleyecek. Özgün konum ve taşınacağı konumda lazer tarama ve İHA ile çekimler yapılacak. Elde edilen veriler doğrultusunda ise projeler hazırlanmaya başlanacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments