Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler

Karabağ İçin Davet!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan önderliğinde, iş dünyasının çatı kuruluşlarının başkanlarından meydana gelen heyet, Azerbaycan ile temaslar gerçekleştirdi. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki mevcut ilişkilerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için Azerbaycan’da yapılan resmi ziyarete Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de katıldı.

Heyeti kabul eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaptığı konuşmada, “Karabağ’ın yıkık alt ve üstyapısının yeniden imarı için Türk müteahhitlere öncelik vereceğiz. Firmalarınızı, yatırımcılarınızı bekliyoruz” dedi. Görüşmede bulunan TMB Başkanı Eren de “Müteahhitlik firmalarımız bölgenin yeniden imarında gerekeni yapamaya hazırdır. Azerbaycanlı firmalarla ortaklık kurmaya da istekliyiz” karşılığını verdi.

Erdal Eren ziyaret sırasında yapılan resmi görüşmeler ve işadamları ile gerçekleşen yuvarlak masa toplantısında da Türkiye Müteahhitler Birliği olarak, ihtiyaçların yerinde tespiti için Azerbaycan’a en kısa zamanda müteahhitlerden oluşacak bir inceleme ziyareti yapmak, muhatap kuruluş ve firmalarla doğrudan temas edilmesini sağlamak istediklerini ifade etti.

Azerbaycan ziyareti sonrasında konuşan TMB Başkanı Erdal Eren, şunları söyledi:

“Türkiye ve Azerbaycan iki devlet bir millet anlayışıyla hareket etmektedir. Sektörümüz, ülkede bugüne kadar yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğünde inşaat projesi üstlenmiştir. Dağlık Karabağ’da ortaya çıkacak ihtiyaçlar ile yeniden imar çalışmalarında da Türk müteahhitlerin aktif rol üstlenmeleri ve Azerbaycan ekonomisine en iyi şekilde katkıda bulunmaları bu yıl için önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Kardeş ülke Azerbaycan için üstümüze düşen her türlü görevi üstleniriz. Bölgede ilk aşamada 27 milyar dolarlık bir yatırım ihtiyacı olduğu ifade edilmektedir. Ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkilerin yanı sıra sektörel ortaklıklarımız ve olumlu geçmiş deneyimlerimiz çerçevesinde müteahhitlerimiz Azerbaycan için üstümüze düşen her görevi layığıyla yerine getirecektir. Bu imkanları değerlendirmek üzere en kısa zamanda Azerbaycan’a bir müteahhitlik heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments