“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKaraşahin: Türk Ekonomisinin Lokomotif Sektörü İnşaat Sektörüdür!

Karaşahin: Türk Ekonomisinin Lokomotif Sektörü İnşaat Sektörüdür!

Yüksek faiz oranları nedeni ile uzun süredir büyük bir kriz yaşayan inşaat sektörü kamu bankaları tarafından başlatılan kredi kampanyaları sonrasında yeniden yükselişe geçti. İnşaat sektörünün 200 alt sektörü etkilediğini belirten Prof. Dr. Karaşahin Türk ekonomisinin lokomotif sektörünün de inşaat sektörü olduğunu dile getirdi.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Karaşahin inşaat sektörünün önemini bir kere daha vurguladı. 

Karaşahin yapmış olduğu açıklamasında hem inşaat sektörünün hem de inşaat mühendisliğinin önemini vurgulayarak önemli tavsiyelerde bulundu. 

İnşaat Sektörünün Sorunu Konut Arzının Talepten Fazla Olması! 

Konut sektörünün içerisinde bulunduğu durumu değerlendiren Karaşahin asıl sorunun konut stoku olduğunu belirterek “Zira, her sektör bir altyapıya gereksinim duymaktadır.Bu altyapıların projelendirilmesi, yapımı ve bakımı İnşaat Mühendisliğinin temel alanıdır. Gelişen teknoloji inşaat sektörünü doğrudan etkilemektedir. Geçmiş yıllardaki istatistikler incelendiğinde, ekonomik krizlerden en çabuk etkilenen inşaat sektörüdür.

Ancak, inşaat sektörü toparlanamadığında, diğer sektörlerin de ilerleme şansı bulunmamaktadır. Şu anki konut sektörü krizinin temel nedeni, konut arzının talepten fazla olmasıdır”dedi. 

İnşaat Mühendisleri Mutlaka Yabancı Dillerini Geliştirmeli! 

Türk müteahhitlerin artık yurt dışına açıldığını ve çok sayıda inşaat firmasının yurt dışında şantiye açtığını belirten Karaşahin “Sadece Türkiye ile sınırlı olmayıp, alınan eğitim ve edinilen deneyimleri diğer ülkelerde de kullanma şansına sahiptirler.

Türk müteahhitlerinin bu ülkelerde proje alma şansı oldukça yüksektir. Bu bağlamda, özellikle yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusca, Çince, İspanyolca) bilmek, ilerideki meslek hayatınızda bir adım öne çıkmanıza yardımcı olacaktır” diyerek inşaat mühendislerine mutlaka yabancı dil öğrenmelerini tavsiye etti. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments