“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerKentsel Dönüşüm İçin Bir İyi Haber Daha Geldi! Kendi Evimi Yıkıp Yapmak...

Kentsel Dönüşüm İçin Bir İyi Haber Daha Geldi! Kendi Evimi Yıkıp Yapmak İstiyorum Diyenlerden Devlet Teminat Mektubu İstemeyecek

Kentsel dönüşüm kira yardımı süresi için verilen uzatma kararı sonrasında bir iyi haberde kendi evimi yapmak istiyorum diyenlere geldi. Kendi evimi yıkıp yapmak istiyorum diyen kişilerden istenen kentsel dönüşüm teminat mektubu uygulaması esnetildi. İşte kentsel dönüşüm 2020 uygulamaları için yapılan önemli düzenlemeler…

Kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak ve depreme daha hazır bir Türkiye inşa etmek için kentsel dönüşüme yeni düzenlemeler getirildi. 

Kendi Binasını Dönüştürmek İsteyen Vatandaşa Devlet Kentsel Dönüşüm Projelerinde Kolaylık Sağlayacak

Yapılan yeni düzenleme ile beraber tek parselde toplam yapı inşaat alanı 500 metrekareyi geçmemesi şartı ile parsel maliki tarafından kendi evimi yapmak istiyorum denilmesi durumunda maliyet bedelinin yüzde 10’u kadar teminat mektubu verilmesi şartı aranmayacak. 

Kendi Binamı Yapıyorum Diyene Kolaylık Sağlanacak!

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen Eylül ayında gerçekleştirilen yasal düzenleme ile yüzde 10 teminat şartı getirildiğini hatırlatarak “Vatandaş, ‘kendi binamı kendim yapıyorum, ticari bir iş yapmıyorum, karşımda mağdur olacak arsa sahibi de yok’ diyerek yüzde 10 teminat aranması şartına karşı görüşlerini ifade ediyordu. Bunun için harekete geçilerek 500 metrekare sınırı getirildi. Bu aşamada satışa gidemeyecek şekilde tapuya da ‘satış olmayacağı’ şerhi düşülerek kolaylık getirildi” değerlendirmesinde bulundu. 

Yeni düzenleme inşaat sektöründe memnuniyet yaratırken daha öncede kentsel dönüşüm kira yardımı süresi 36 aydan 48 aya yükseltilmişti. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments