“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKentsel Dönüşümde Strateji Hazır

Kentsel Dönüşümde Strateji Hazır

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık. İnşallah bu ay içinde bu stratejiyi de açıklayacağız ve belediyelerimize göndereceğiz” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından ATO Congresium’da düzenlenen “Verimlilik ve Teknoloji Fuarı”na katıldı. Bakan Kurum, fuarda önemli açıklamalarda bulundu.

Fuardaki stantları gezip, yetkililerden bilgi alan Kurum, Bakanlığının standındaki kompost gübre üretim düzeneğini de inceledi.

Sıfır Atık Projesi kapsamında uygulamanın 8 bin 600 kurum ve kuruluşta kullanıldığını söyleyen Kurum, “Bu sistemi 2023 yılında tüm ülke genelinde uygulamaya geçtiğimizde her yıl 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Dünya nüfusunun 7,6 milyar kişiye ulaştığını ve bu sayının 2030’da 1 milyar artarak 8,6 milyara çıkacağını ifade eden Kurum, toprakların ve şehirlerin verimli kullanılmasının önemini anlattı.

Verimlik Vakfına teşekkürlerini ileten Kurum, şu şekilde konuştu:

“Cari açığımızın kaynağının büyük bir bölümünün enerji olduğunu düşünürsek, enerjide verimliliği ve tasarrufu artıracak projelere yönelmemiz gerekiyor. Bu manada TOKİ, Emlak Konut ve İller Bankasında yaptığımız, yaptığınız projelerde güneş enerjisinden faydalanarak ortak aydınlatmayı ve çevre aydınlatmasını sağlıyoruz. Hatta artan enerjiyi şebekeye veriyoruz. Yağmur sularını biriktirip bahçe sulamasında kullanıyoruz. Bunun yanında, tüm projelerde Isı Yalıtımı Yönetmeliğini uyguluyoruz.”

Kentsel dönüşümle ilgili bir soruyu yanıtlayan Kurum, şu açıklamalarda bulundu:

“Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık. İnşallah bu ay içinde bu stratejiyi de açıklayacağız ve belediyelerimize göndereceğiz. Bugüne kadar yaklaşık 30 şehrimizi ziyaret ettik. Ülkemizdeki tüm şehirlerdeki tarihi ve kültürel kent meydanları yenileyeceğiz. Tarihimizi ve kültürümüzü öne çıkartacak projeler yapacağız. Deprem riski bulunan konutlarımızı, planlı bir şekilde kentsel dönüşümden geçireceğiz. Bu kentsel dönüşüm projeleri de şehrin kültürüne, mimarisine ve yerel malzemesine uygun olacak. Bu projelerde kesinlikle çok katlı olmayacak. Yeni alanlarda dört-beş katı geçmeyecek. Eski alanlarda ise çevre imarına uygun sekiz-on katı geçmeyecek şekilde yapacağız. Bununla ilgili Meclisimizden de bir düzenleme geçti. Artık kentsel dönüşüm projelerinde hem maddi hem de teknik anlamda belli teminatlar istiyoruz. Teminatları sağlayacak firmalarımız bu dönüşümlere girecek. Ya tamamlama sigortası ya da Bakanlığın belirleyeceği teknik ve mali kriterlere uygun firmalar bu projelere girecekler. Bu sayede de dönüşümün önünü açmış ve vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemiş olacağız.”

TOKİ’nin kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında büyük projelerin olacağını anlatan Kurum, son olarak şunları söyledi:

“Mart seçimlerinde çevre ve gürültü kirliliğine son vereceğiz. AK Parti’mizin broşür ve pankartlarını caddelerde görmeyeceğiz. Belli saatler dışında da AK Parti seçim otobüsleri propaganda yapmayacak. Böylece, çevreci bir parti olarak hem çevre kirliliğine hem de gürültü kirliliğine karşı çok büyük bir eylem başlatmış olacağız. Bu manada Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments