“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriKentsel Dönüşümde Yeni Dönem

Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile kentsel dönüşümde yüklenici ve konut üreticilerine 12 ay ödemesiz dönem geliyor.

Hazine’den yapılan yazılı açıklamada, “Daha önce devreye aldığımız desteklere ilave olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırmayı ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmayı öngörüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli yapıların malikleri için kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticileri için destek paketleri hazırlandı.

Maliklere yönelik finansman paketi kapsamında kişi başı 1,25 milyon TL’ye kadar finansman imkânı sunuyor ve finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını Hazine karşılıyor. Süreçte Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bulunuyor.

50 Milyar TL Kefalet Limiti

Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranını bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkardı. Bu finansman paketi ile 12 ay ödemesiz dönem imkânı dâhil toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman imkânı için 50 Milyar TL kefalet limiti açılıyor.

Hazine açıklamasında bu desteklerin kentsel dönüşüm sürecini hızlandırarak doğal afetlere daha hazırlıklı hale gelmesinin amaçlandığı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı yazının tamamı ise şu şekilde;

”Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla eşgüdüm içerisinde maliklere yönelik sunduğumuz finansman paketi kapsamında kişi başı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar finansman imkanı sunuyor ve finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılıyoruz. Paket ile vatandaşlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmeleri için önemli bir kolaylık daha sunmuş oluyoruz.

Ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimini sağlıyoruz. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uyguladığımız tazmin oranını bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarıyoruz. Ayrıca, mevzuatta Bakanlığımıza yetkisi verilen kefalet oranlarını da azami düzeyde kullanıyoruz. Çok uygun koşullarda sağlanan bu finansman paketimiz ile 12 ay ödemesiz dönem imkânı dâhil toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman imkânı sunuyoruz. Bu doğrultuda 50 Milyar TL kefalet limitini kullanıma açıyoruz.

Bu finansman desteklerinin kentsel dönüşüm sürecini hızlandırarak ülke ve millet olarak doğal afetlere daha hazırlıklı hale gelmemize vesile olmasını ümit ediyoruz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments